Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego

i

Autor: Archiwum Architektury

Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego

2017-09-06 15:02

Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.

Henryk Nahorski urodził się 10 stycznia 1939 roku na Kresach Wschodnich. Po wojnie wraz z całą rodziną znalazł się na Pomorzu. Wykonywał portrety, fotografował krajobrazy, formy geomorfologiczne i architekturę regionu. Jego zdjęcia ukazywały się w gazetach codziennych, tygodnikach, a także licznych przewodnikach i folderach, których był również autorem. Sama Bydgoszcz zawdzięcza mu aż jedenaście wydań planów miasta. Do 3 października w bydgoskiej Galerii Farbiarnia można oglądać wystawę „ArchiWtektura. Architektura modernistyczna regionu w obiektywie Henryka Nahorskiego”, prezentującą część tego dorobku. Kuratorka ekspozycji, Katarzyna Gębarowska, z bogatego archiwum Nahorskiego wybrała głównie zdjęcia z lat 70. i 80. ukazujące modernistyczną architekturę z terenów ówczesnych województw bydgoskiego, toruńskiego, inowrocławskiego. Oprócz obiektów ikonicznych, jak choćby siedziba BWA w Bydgoszczy, na wystawie można zobaczyć też realizacje mniej znane, by wymienić tylko leśne pole biwakowe w Zamrzenicy czy ośrodek Nowoczesna Gospodyni w Lubieniu.

Jest to zbiór sentymentalny i nostalgiczny, szczególnie w świetle postępującej erozji znakomitej większości architektury socmodernistycznej w regionie – mówi kuratorka, a jednocześnie prezes Fundacji FARBIARNIA, do której kilka lat temu zgłosiła się Elżbieta Nahorska, żona zmarłego w 2012 roku fotografa, przynosząc z sobą kilkadziesiąt negatywów o zróżnicowanej tematyce: od reportaży wydarzeń społecznych dla CAF-u, przez zdjęcia toruńskiego gotyku, po fotografie rodzinne. Wśród tego archiwalnego zbioru udało mi się rozpoznać powtarzalny styl świetnych ujęć architektury modernistycznej regionu, który od razu rozpoznałam jako przykład modnego dziś podgatunku fotograficznego „architecture porn”. Od tego czasu szukałam sposobu na ocalenie tych fotografii od zniszczenia i zapomnienia. Po roku wytężonej pracy udało się zorganizować wystawę wieńczącą te starania – tłumaczy Gębarowska.

Ograniczenia finansowe i przestrzenne pozwalają Fundacji na pokazanie zaledwie wycinka twórczości Nahorskiego. Katarzyna Gębarowska ma jednak nadzieję, że dzięki wystawie uda się zdobyć środki na archiwizację i opracowanie zbioru, który liczy kilkaset fotografii i slajdów przedstawiających przede wszystkim nowo powstałe obiekty architektoniczne i krajobrazy charakterystyczne dla miast i miasteczek regionu. 3 października o godz. 18.00, w ramach finisażu wystawy, dr Iwona Jastrzębska-Puzowska wygłosi wykład o architekturze modernistycznej okresu PRL-u,  połączony ze szczegółowym omówieniem wybranych slajdów z archiwum Nahorskiego. Wstęp wolny.

ArchiWtektura. Architektura modernistyczna regionu w obiektywie Henryka Nahorskiego

Galeria Farbiarnia, ul. Pomorska 68A/1

5 września – 3 października 2017 r.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Gębarowska

Koordynatorka projektu: Patrycja Jankowska

Opracowanie graficzne: Adriana Gołczyńska-Krzemińska

Organizator: Fundacja FARBIARNIA

Wystawa organizowana jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, a współfinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy.