Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci w Europie. Raport 2016

Architekci w Europie. Raport 2016

Architects’ Council of Europe (ACE) opublikowała w styczniu swój piąty raport dotyczący stanu profesji architekta na kontynencie. Diagnoza jest optymistyczna – po kryzysie 2008 roku sytuacja wraca do normalności, a prognozy na przyszłość są pomyślne. Dane wskazują też jednak, że w Polsce architektoniczny rynek daleki jest od hossy.

Architekci w Europie. Raport 2016
Z Biblioteki "A-m": Architekt miasta – urzędnik czy wizjoner W Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Lublinie mianem architekta miasta określa się zwyczajowo dyrektorów wydziałów architektury, choć są zwykłymi naczelnikami, niewiele różniącymi się od kierujących innymi departamentami w magistracie. Rzadziej główny architekt to niezależne stanowisko, będące w zasadzie niewielką, autonomiczną komórką organizacyjną, jak w Krakowie, Łodzi i ostatnio – Katowicach.
Wygrywają budynki niepowtarzalne Jeżeli chcemy zrobić coś nowego, jesteśmy niemalże zmuszeni do podejmowania ryzyka, na przykład sprawdzając granice wytrzymałości materiałów. Nigdy jednak nie przekraczaliśmy barier technologicznych tylko dlatego, że one istnieją. Zawsze chodziło o to, by znaleźć równowagę między formą i funkcją. Nie chcę przywiązywać nadmiernej wagi do ryzyka, ale dla mnie polega ono przede wszystkim na tym, by robić to, w co się wierzy. Chyba chodzi po prostu o odwagę – z architektką Amandą Levete rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Polski architekt na Bliskim Wschodzie Przed kryzysem finansowym mówiło się, że jedna ósma dźwigów na świecie znajduje się Dubaju. Prawda jest jednak i taka, że innowacyjny sprzęt i pomysły to nie wszystko. Wielokrotnie obserwowałem, że biura w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były świetnie wyposażone, tyle że personel nie potrafił z tego korzystać. Mając kosmiczną technologię, wyzyskiwano 10-15 procent jej możliwości – z architektem Tomaszem Wieczorkiem, od ponad 20 lat pracującym w krajach Zatoki Perskiej, rozmawia Anna Dudzińska.
Park w Jankowicach W konkursie na koncepcję nowego parku we wsi Jankowice na Śląsku zwyciężyła pracownia Riegler Riewe Architekci.
7 architektów o projektowaniu w zglobalizowanym świecie W Coca-Coli najlepsze jest to, że jest taka sama na całym świecie... w przypadku architektury, to byłaby katastrofa - mówi Louis Becker z pracowni Henning Larsen. W najnowszym filmie opublikowanym przez Louisiana Channel, siedmiu architektów opowiada o strategiach projektowania w zglobalizowanym świecie.
Pracownie architektów: "La Fabrica" Ricarda Bofilla W połowie lat 70-tych opuszczona fabryka cementu pod Barceloną, została przekształcona w pracownię i dom własny katalońskiego architekta Ricardo Bofilla. To niezwykłe miejsce, będące połączeniem betonowego kolosa i romantycznej ruiny.