Walter Gropius, architektura modernizmu

i

Autor: Archiwum Architektury Alfeld (Leine), 1911-1914, architekci Walter Gropius i Adolf Meyer. Fotograf: Edmund Lill, Landesmuseum Oldenburg.  Wystawa "Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce" we wrocławskim Muzeum Architektury

Architektura modernizmu w fotografii i książce. "Nowa sztuka budowania!" we wrocławskim Muzeum Architektury

2014-06-23 19:01

Na najnowszej wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury będzie można zobaczyć niemal sto oryginalnych fotografii nowoczesnej architektury. Zdjęcia, które ukazują najważniejsze przemiany w architekturze początku XX wieku, pochodzą z niepokazywanych dotychczas zbiorów Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte w Oldenburgu

Architektura modernizmu w fotografii i książce. Nowa sztuka budowania! we wrocławskim Muzeum Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce". To niezwykła okazja by zobaczyć niepokazywane dotychczas, oryginalne fotografie dokumentujące najważniejsze przemiany w architekturze początku XX wieku.

Twórcą imponującego zbioru czarno-białych fotografii był Walter Müller-Wulckow (1886–1964) – jeden z najważniejszych niemieckich krytyków architektury w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, twórca i pierwszy dyrektor Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte w Oldenburgu. Zamawiane przez niego fotografie nowoczesnej architektury ukazały się w czterech tomach niezwykle popularnej serii książek, określanej od charakterystycznego koloru okładek jako Blaue Bücher („niebieskie książki”). Przystępnie napisane i ilustrowane licznymi fotografiami niewielkie książeczki wychodziły w ogromnych nakładach, skutecznie propagując najnowsze dokonania architektoniczne w krajach niemieckojęzycznych. Były również wyjątkowym świadectwem nowego sposobu patrzenia na samą architekturę i jej dokumentowania.

Większość zdjęć opublikowanych w ramach serii, dotyczyła architektury lat dwudziestych XX wieku. To czas kształtowania się najważniejszych nurtów nowoczesnej architektury. Na zdjęciach wykonanych przez wybitnych fotografów można zobaczyć budynki projektowane między innymi przez Waltera Gropiusa, Ericha Mendelsohna, Petera Behrensa i wielu innych spośród ponad trzystu architektów, z którymi korespondował wydawca.

Liczne osiedla mieszkaniowe, funkcjonalne kształtowanie wnętrz z wbudowanymi szafami, nowoczesnymi kuchniami i meblami ze stalowych rurek, okazałe obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, kościoły i baseny pływackie, oraz wypełnione światłem fabryki i dworce kolejowe ukazują różne aspekty nowego sposobu budowania. Do najważniejszych postulatów twórców nowej architektury należało otwarcie budynków na powietrze i słońce oraz obniżenie kosztów budowy przez stosowanie projektów typowych i nowoczesnych metod montażu.

Fotograficy dokumentujący te stylistyczne i formalne przemiany – tacy jak Arthur Köster, Hugo Schmölz czy Lucia Moholy – tworzyli równocześnie nowy, bardzo indywidualny obraz współczesnej im architektury. Wystawa pokazuje szereg zabiegów formalnych stosowanych przez nich do reprezentacji modernizmu. Dla podkreślenia ekspresji budynków fotografowano je z poziomu ziemi, korygując zbieżne linie, stosowano ukośne ujęcia akcentujące narożniki, linie zabudowy i cienie padające na elewacje.

Zebrane na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu eksponaty pochodzą z nie pokazywanych nigdy wcześniej zasobów Landesmuseum w Oldenburgu. Poza fotografiami będzie można zobaczyć także książki i inne publikacje z lat dwudziestych, poświęcone nowej sztuce budowania, które składają się na jedyne w swoim rodzaju świadectwo historii architektury modernizmu.

"Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce"Otwarcie wystawy: 27 czerwca o godzinie 17.00 Wystawa czynna: 27 czerwca – 14 września 2014

Muzeum Architektury Bernardyńska 5, Wrocław