Cykl okładek nagrodzonych w konkursie GrandFront2016

i

Autor: Archiwum Architektury

"Architektura-murator" nagrodzona w konkursie GrandFront2016

2017-05-16 11:57

Rozstrzygnięto XV edycję konkursu na najlepszą prasową okładkę roku Grand Front 2016. "Architektura-murator" otrzymała nagrodę ArtFront w kategorii Nauka, technologia i profesje za okładkę numeru 8/2017 oraz nagrodę specjalną za serię okładkową przedstawiającą najistotniejsze problemy współczesnej architektury. Jury doceniło unikalny i konsekwentnie zrealizowany pomysł połączenia walorów okładek papierowych z możliwościami, jakie daje Internet.

Grand Front to konkurs Izby Wydawców Prasy, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym nagradzane są najlepsze polskie okładki prasowe. Nagrody przyznawane są przez jury, w którego skład wchodzą dyrektorzy artystyczni, wykładowcy uczelni plastycznych, fotograficy oraz wydawcy. Konkurs jest miejscem prezentacji twórczych pomysłów, inspirujących technik i profesjonalnie opracowanych okładek gazet i czasopism. Od lat o nagrody rywalizują twórcy i redakcje pism ogólnokrajowych i lokalnych oraz tytuły, które dopiero wchodzą na rynek.

15. maja 2017 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozstrzygnięto XV edycję konkursu. O miano najlepszej okładki 2016 roku rywalizowało prawie 200 redakcji, łącznie 293 prace w 9 kategoriach dla prasy drukowanej (dzienniki, gazety lokalne, czasopisma z grupy: Polityka, ekonomia i społeczeństwo, Lifestyle, Rozrywka i gwiazdy, Rodzina i dom, Nauka, technologie i profesje, Hobby i Off). Za najlepszą uznano okładkę Harper’s Bazaar nr 10 z 2016 roku, z kolei nagrodę XV-lecia Konkursu GrandFront dla najlepszej strony tytułowej lub okładki w Polsce ostatnich 15 lat przyznano „Polityce” za okładkę nr 26 z 2008 roku autorstwa Marka Kwiatkowskiego. Zwycięzca został wybrany w drodze głosowania redakcji, spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Jury przyznało również nagrodę specjalną za okładki, które w innowacyjny oraz kreatywny sposób łączą ideę, tekst i rozwiązania graficzne. Otrzymała ją "Architektura-murator" za serię przedstawiającą najistotniejsze problemy współczesnej architektury przygotowaną przez młodych polskich grafików (Dawid Ryski, Gosia Herba, Ola Jasionowska, Karol Banach, Ewa Maria Pomorska, Przemek Dębowski, Edgar Bąk, Ola Woldańska-Płocińska, Łukasz Waberski, Katarzyna Bogucka, SYFONSTUDIO). Każda z okładek została zaprezentowana w nie tylko jako statyczny obraz, lecz także animacja. Jury doceniło unikalny i konsekwentnie zrealizowany pomysł połączenia walorów okładek papierowych z możliwościami, jakie daje Internet (ruchomość obrazu).

Konsekwencja i tzw. artystyczny nos redaktorów Architektury-murator procentuje. Nie po raz pierwszy cały rocznik okładek to wynik współpracy z grafikami, lecz tym razem pokuszono się też o ożenek współczesnego środka przekazu z tradycyjną “ręczną” robotą grafika. Animacja tchnęła nowe życie w tradycyjną grafikę. W ten sposób statyczna papierowa okładka bezpośrednio i celnie ożywa na ekranach. I dlatego Architektura-murator wyprzedził konkurentów o całą epokę - powiedział Marek Zalejski, wielokrotny laureat Konkursu i członek Jury.

Dodatkowo Jury zdecydowało o przyznaniu "Architekturze-murator" nagrody ArtFront w kategorii Nauka, technologia i profesje za okładkę numeru 8/2017 projektu Edgara Bąka, przedstawiającą 5 europejskich sal koncertowych, zaprezentowanych na wystawie "Architektura muzyką przestrzeni" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Cykl okładek nagrodzonych w konkursie GrandFront2016

i

Autor: Archiwum Architektury Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska odbiera nagrodę Grand Front. Fot. materiały prasowe