środowiskowe konsekwencje decyzji urbanistycznych, ekonomicznych i politycznych ostatnich dekad, a także polityczne i społeczne konsekwencje zmian w środowisku, w którym żyjemy. 22 lutego w Krakowie odbędzie się prezentacja publikacji z udziałem jednego z jej redaktorów - Kacpra Pobłockiego." />
Architektura MuratorWydarzenia"Architektura niezrównoważona" w Krakowie

"Architektura niezrównoważona" w Krakowie

"Architektura niezrównoważona" to książka, która opisuje środowiskowe konsekwencje decyzji urbanistycznych, ekonomicznych i politycznych ostatnich dekad, a także polityczne i społeczne konsekwencje zmian w środowisku, w którym żyjemy. 22 lutego w Krakowie odbędzie się prezentacja publikacji z udziałem jednego z jej redaktorów - Kacpra Pobłockiego.

Architektura niezrównoważona
POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla Centrum Architektury wydało kolejny tom z serii ilustrowanych przewodników po Warszawie. Po Saskiej Kępie, Żoliborzu i Mokotowie, przyszedł czas na Powiśle. Premiera już 4 lipca.
Methodology for Product Development in Architecture Książka Micka Eekhouta opisuje metodologię procesów projektowych przeznaczoną dla różnego rodzaju produktów w przemyśle budowlanym, od subelementów po segmenty budynków. Przedstawiono tu rodzaje i typy produkcji, hierarchię elementów i tworzyw budowlanych, różne skale fabrykacji. Najciekawszy jednak jest opis samej pracy architekta inżyniera. Autorska koncepcja metody projektowej nowego produktu w architekturze, zaproponowana przez Eekhouta, opiera się o tzw. organogramy, czyli graficzne przedstawienie procesu projektowego – recenzja Jerzego Łątki.
Shigeru Ban: Humanitarian Architecture W 1995 roku, po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe, Shigeru Ban założył pozarządową organizację pomocową – Voluntary Architects’ Network. W książce znaleźć można właśnie realizacje z tego nurtu. Opisane projekty zilustrowane są zdjęciami oraz szkicami autora. W czasach dyskusji na temat sposobów udzielania wsparcia i reagowania na kryzysy wywoływane konfliktami wojennymi jest to pozycja niebywale inspirująca i wręcz obowiązkowa – recenzja Jerzego Łątki.
Architektura VII Dnia Kuba Snopek, Iza Cichońska i Karolina Popera wykonali gigantyczną pracę, dokumentując 3780 kościołów. Zagłębiając się w kontekst realizacji świątyń, metody ich budowy i temat niemożliwych do przeprowadzenia inwestycji, które mimo wszystko powstawały, pozwalają spojrzeć w zupełnie nowy sposób na polską architekturę sakralną drugiej połowy XX wieku. Opisy poszczególnych kościołów uzupełniono wywiadami z architektami oraz świetnymi komiksami, obrazującymi proces budowy, autorstwa Izy Cichońskiej – recenzja Jerzego Łątki.
Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość Ks. Jan Kaczkowski stał się inspiracją dla tysięcy osób, bez względu na ich stosunek do religii. Momentami bezkompromisowe wypowiedzi okraszone są dużą dawką pogody ducha i humoru, które powodują, że książkę czyta się błyskawicznie. Zmarły przed ponad rokiem ksiądz Jan, swoją gotowością do przyjęcia śmierci i pełną odpowiedzialnością za ludzi umierających w hospicjum, pokazuje, że wszystkie nasze dzienne sprawy stają się niczym w obliczu tego, co nas czeka – recenzja Jerzego Łątki.
Le Corbusier. Architekt jutra Anthony Flint dzieli swoje zainteresowanie równo: na dzieje obiektów i losy samego Le Corbusiera. Biografia pisana jest równolegle z historią światowej architektury. Książka odsłania kulisy dochodzenia do ostatecznych kształtów dziś podstawowych dzieł historii architektury: willi Savoye w Poissy, kościoła w Ronchamp, Jednostki Marsylskiej czy wizji stolicy Penżadbu – Czandigarh, ale także, dla przeciwwagi, przypomina pracę nad ekstrawaganckim voiture minimum – miejskim samochodem o skrajnie ograniczonym gabarycie – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.