środowiskowe konsekwencje decyzji urbanistycznych, ekonomicznych i politycznych ostatnich dekad, a także polityczne i społeczne konsekwencje zmian w środowisku, w którym żyjemy. 22 lutego w Krakowie odbędzie się prezentacja publikacji z udziałem jednego z jej redaktorów - Kacpra Pobłockiego." />
Architektura MuratorWydarzenia"Architektura niezrównoważona" w Krakowie

"Architektura niezrównoważona" w Krakowie

"Architektura niezrównoważona" to książka, która opisuje środowiskowe konsekwencje decyzji urbanistycznych, ekonomicznych i politycznych ostatnich dekad, a także polityczne i społeczne konsekwencje zmian w środowisku, w którym żyjemy. 22 lutego w Krakowie odbędzie się prezentacja publikacji z udziałem jednego z jej redaktorów - Kacpra Pobłockiego.

Architektura niezrównoważona
"Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u". Premiera książki Błażeja Ciarkowskiego W swojej najnowszej książce pt. Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u Błażej Ciarkowski opisuje relacje pomiędzy architektami i polityką w latach 1944-1989. Opowiada również o wybranych projektach i budynkach, a także okolicznościach, w jakich były one realizowane. Premiera publikacji odbędzie się 30 maja w Łodzi.
Śmieciowa przestrzeń – Centrum Architektury wydaje teksty Rema Koolhaasa W wydawanej przez Centrum Architektury serii Fundamenty ukaże się szeroki wybór tekstów Rema Koolhaasa, jednego z najwybitniejszych architektów i myślicieli naszych czasów. W książce znajdą się przełomowe eseje, takie jak Bigness, Miasto generyczne czy tytułowa Śmieciowa przestrzeń, a także zapisy wykładów oraz wywiad z autorem.
Adrichalim. Architekci Adrichalim po hebrajsku znaczy architekci, a książka jest podręcznym leksykonem architektów żydowskich, którzy wyjechawszy z Polski, osiedlili się w Palestynie i Izraelu, by tam z powodzeniem projektować i realizować swoje wizje. Znajdziemy tu życiorysy około 20 projektantów. Każda notka ilustrowana jest rysunkiem – odręczną perspektywą wybranego budynku autorstwa prezentowanego twórcy. To zasadnicza część monografii. Uzupełniają ją: zbiór współczesnych fotografii zrealizowanych dzieł oraz sylwetki artystów, reprezentantów innych dziedzin – malarzy czy rzeźbiarzy. Za obszerny wstęp służy ilustrowany zdjęciami artykuł Małgorzaty Omilanowskiej o architektach-Żydach pochodzących z Warszawy – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim Tytułowy cytat został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt katowickiego gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego zorganizowanego w 1923 roku. Odgórna eliminacja gotyku zapobiegała ewentualnej niepożądanej „niemieckiej” stylistyce w budowli, która miała stać się symbolem polskiej władzy na Śląsku. W tytule przewodnika Anny Syskiej i Tomasza Kiełkowskiego cytat ten oznacza jednak przede wszystkim architektoniczną nowoczesność – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Teorie i manifesty architektury współczesnej Publikacja stanowi antologię zwięzłych, krótkich esejów napisanych przez teoretyków i architektów, „klasyków” i „nowatorów”. Może być znakomitym uzupełnieniem słabo dostępnych i często pisanych zbyt hermetycznym językiem wydawnictw pokonferencyjnych czy naukowych. Szczególnie w obecnym czasie, kiedy w mówieniu i pisaniu o architekturze brak jest szerszej i twórczej krytyki, a także przejrzystości wypowiedzi – recenzja Małgorzaty Włodarczyk.
Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym Ta książka Josepha Rykwerta zaliczana jest do klasycznych publikacji poświęconych miastu, urbanistyce i przestrzeni publicznej. Pełna niezwyczajnych cytatów, rycin i fotografii, stanowi pasjonującą podróż w czasie i ważną lekcję nie tylko dla architektów i urbanistów. Mimo że od pierwszego wydania upłynęło ponad pół wieku, nie utraciła aktualności w patrzeniu na miasto jako ośrodek, w którym kumulują się odczucia, potrzeby i oczekiwania – recenzja Małgorzaty Włodarczyk.