Architektura MuratorWydarzeniaBronislav Fuchs - czeski modernista we Wrocławiu

Bronislav Fuchs - czeski modernista we Wrocławiu

W Muzeum Architektury we Wrocławiu trwa wystawa Bronislava Fuchsa, jednego z najbardziej znanych czeskich architektów XX wieku. Pośród trzynastu zaprezentowanych na ekspozycji obiektów znalazły się takie budynki jak hotel Avion i Pawilon Miasta Brna.

Bronislav Fuchs - czeski modernista we Wrocławiu
Akademik im. Masaryka w Brnie
Lwów modernistyczny – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.
Ciałowicz. Projektant z Wrocławia To nieprawda, że w PRL-owskich sklepach nic nie było. Był Ciałowicz. Muzeum Architektury we Wrocławiu otwiera wystawę poświęconą znanemu wrocławskiemu projektantowi plakatów, neonów i wnętrz.
Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak Jadwiga Grabowska-Hawrylak realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy. 17 czerwca Muzeum Architektury we Wrocławiu otwiera największą dotychczas wystawę autorki takich realizacji jak osiedle przy placu Grunwaldzkim czy śródmiejski mezonetowiec.
Uczyć się od Werkbundu – rozmowa z Jadwigą Urbanik Ograniczenie powierzchni wciąż wydaje się najprostszym sposobem na budowę tanich mieszkań. My chcemy zwrócić uwagę na eksperymentalne rozwiązania sprzed 80 lat – rozmowa z Jadwigą Urbanik, kuratorką wystawy poświęconej wzorcowym osiedlom Wekbundu.
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932 Choć jest ich zaledwie sześć, zmieniły sposób myślenia o architekturze mieszkaniowej XX wieku. Na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury zobaczymy wszystkie eksperymentalne osiedla Werkbundu w jednym miejscu.
Nagroda dla Muzeum Architektury Nowy system identyfikacji wrocławskiej instytucji, zaprojektowany przez grafika Mariana Misiaka oraz architekta Piotra Zybury i pracowni Arch_it, znalazło się w gronie laureatów II Przeglądu Muzeum Widzialne 2015 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.