Być jak Skibniewska – dyskusja w ramach projektu Ulice dla Kobiet

i

Autor: Archiwum Architektury

Być jak Skibniewska – dyskusja w ramach projektu Ulice dla Kobiet

2018-09-05 14:29

W Warszawie jedynie 170 obiektów miejskich nosi nazwy upamiętniające wybitne kobiety. Inicjatorzy akcji Ulice dla Kobiet chcą to zmienić. 13 września organizują kolejną debatę, która tym razem zwróci uwagę na rolę wyjątkowych architektek i projektantek.

W Warszawie kobiety nie mają swoich ulic, placów, skwerów. Zaledwie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę na cześć kobiet. Pomniki upamiętniające kobiety nie stoją na głównych ulicach miasta, lecz są ukryte w parkach, w bocznych alejkach. W przestrzeni miejskiej jest mało śladów kobiet, mimo iż wniosły niekwestionowany wkład w walkę o niepodległość i odbudowę państwa polskiego – informują organizatorzy akcji, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Z okazji Roku Praw Kobiet, ustanowionego prze Sejm dla uczczenia 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych, zaapelowali do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, aby upamiętniła kobiety zasłużone zarówno dla odbudowy państwa polskiego, jak i dla samej Warszawy, nadając ulicom, skwerom, placom ich nazwiska. W ramach kampanii Fundacja STER i Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze organizują też dyskusje mające przybliżyć mieszkańcom postaci wybitnych Polek. Najbliższa, poświęcona projektantkom, które zmieniły myślenie o mieście, odbędzie się 13 września w restauracji Tęcza do kuchni (ul. Suzina 8). Spotkanie, dla którego punktem wyjścia stanie się niezwykły życiorys Haliny Skibniewskiej, poprowadzą Katarzyna Domagalska z Klubu Miłośników Sadów Żoliborskich, Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Anna Kotowska ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Uczestnicy debaty przybliżą też postaci Jadwigi Dobrzyńskiej, Aliny Scholtzówny, Jane Jacobs oraz innych kobiet, których działania wniosły znaczący wkład w budowanie naszego otoczenia.

Katarzyna Domagalska historyk sztuki, autorka Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza. Zajmuje się edukacją architektoniczną. Inicjatorka wprowadzenia do żoliborskich szkół podstawowych i licealnych programu edukacji architektoniczno-przestrzennej Izby Architektów RP „Kształtowanie Przestrzeni". Szefowa i założycielka fundacji młodej kultury hopsiup project, Klubu Sady, skupiającego miłośników architektury Sadów Żoliborskich. Działa w Stowarzyszeniu Żoliborzan.

Tomasz Fudala historyk i krytyk sztuki, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił dyplom na temat architektury Haliny Skibniewskiej, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator festiwalu Warszawa w Budowie w latach 2009-2017. Od 2018, w ramach pracy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, opiekuje się domem Hansenów w Szuminie.

Anna Kotowska architektka, aktywistka miejska, koordynatorka koła Miasto Jest Nasze na Żoliborzu, autorka akcji społecznej ratowania stadionu RKS Marymont i inicjatorka nadania nazwy skwerowi na Żoliborzu imienia prof. Skibniewskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziału Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiów magisterskich Faculté d'Architecture La Cambre w Brukseli oraz Ecole d’Architecture de Bretagne w Rennes.

Dyskusja Być jak Skibniewska – projektantki, które zmieniły myślenie o mieście

13 września 2018 roku, godz. 19.00

restauracja Tęcza do kuchni, Warszawa, ul. Suzina 8