fotka z /zdjecia/sady.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Cykl architektoniczny: Mister Warszawy 50 lat później

2011-06-20 2:00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl wykładów młodych krytyków i historyków architektury o najważniejszych zjawiskach w architekturze i wzornictwie PRL-u. Przyjrzymy się ówczesnym warunkom powstawania architektury oraz paradoksom związanym z socjalistycznym „wytwarzaniem przestrzeni”.

Wspólnie z Muzeum poszukamy odpowiedzi na pytania po co wybierano architektonicznego Mistera Warszawy, dlaczego organizowano konkurs na „najpiękniejszą plombę” i w jakich warunkach powstawały mozaiki i malowidła dodające czaru modernistycznym budynkom. Zaprezentowane zostaną najnowsze badania nad architekturą powstałą po 1945 roku, często prowadzone równolegle ze społecznymi protestami w obronie wyburzanych obiektów.

20.04. Miasto Misterów. Peerelowskie konkursy na najlepszy budynek – Katarzyna Juchniewicz 18.05. Najpiękniejsza plomba. Architektura uzupełniająca po 1945 roku – Adam Nadolny 01.06. Mozaiki i dekoracje wnętrz w PRL-u – Klara Czerniewska 22.06. "Mariensztat, czyli odbudowa Warszawy w pigułce” – Aleksandra Stępień

Autor cyklu: Tomasz Fudala - kurator Muzeum

Mister Warszawy 50 lat później jest częścią nowego programu edukacyjnego pod nazwą Muzeum Otwarte. Program Muzeum Otwartego inspiruje się teorią Formy Otwartej Oskara Hansena, kładąc nacisk na proces wspólnego uczenia się, który zastępuje tradycyjne hierarchiczne przekazywanie wiedzy. Muzeum Otwarte to muzeum otwartej wiedzy.

Informacje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ ul. Pańska 3/ www.artmuseum.pl

Sady Żoliborskie, proj. Halina Skibniewska, fot. Edmund Kupiecki

fotka z /zdjecia/sady.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury