„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha

i

Autor: Archiwum Architektury

„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wśród 50 najlepiej zaprojektowanych książek roku

2017-08-08 15:18

Publikacja będąca zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie na najlepiej zaprojektowaną książkę roku 50 Books | 50 Covers.

Konkurs 50 Books | 50 Covers organizowany od 1923 przez Amerykański Instytut Sztuki Graficznej (AIGA) uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w dziedzinie projektowania graficznego na całym świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. W tegorocznej edycji wśród 50 nagrodzonych publikacji znalazł się „Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Książka jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwające siedem lat prace nad nową koncepcją i przebudową „współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016. W opinii jury publikacja stanowi przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą. Projekt graficzny i skład przygotowali Idalia Smyczyńska, Paweł Szarzyński, Robert Zając. Cieszymy się z zauważenia i docenienia naszego projektu poza Polską – publikacja jest również anglojęzyczna. W finale konkursu nagrodzono również inne książki i okładki, które lubimy i cenimy – mówią autorzy projektu. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. To nie pierwsze wyróżnienie dla „Dziennika podróży”. W 2016 roku projekt książki otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w konkursie Edycja.

O autorach: Idalia Smyczyńska – zajmuje się komunikacją wizualną (w szczególności projektowaniem wydawniczym i projektowaniem identyfikacji wizualnych). Współtworzy kolektyw kilku.com. Inicjatorka i współorganizatorka konferencji dotyczącej grafiki użytkowej i typografii Typolub. Robert Zając – projektant-grafik. Współtworzy kolektyw projektowy kilku.com. Zajmuje się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej. Absolwent i sympatyk Akademickiego Kursu Typografii. Mieszka i pracuje w Lublinie.