Dziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury

Dziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie

2018-05-21 19:00

W holu stołecznego Muzeum Narodowego na dwa dni zagości dziwny ogród. Na oczach widzów stworzą go młodzi artyści skupieni wokół Koła Naukowego SOKi warszawskiej ASP.

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce, w której zbiorach znajduje się dziś blisko 840 tysięcy obiektów. To nie tylko obrazy, rzeźby, ryciny i fotografie, ale też numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Tymczasem gmach, w którym mieści się główna siedziba muzeum planowano dla zaledwie około 100 tysięcy takich artefaktów. Wiele z tych cennych eksponatów nie jest więc na co dzień udostępniana zwiedzającym i spoczywa w kilku muzealnych magazynach.

Korzystając z bogatego archiwum instytucji, młodzi artyści z Koła Naukowego Pracowni Komunikacji Intermedialnej SOKi Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zgromadzili nazwy i tytuły ponad 300 dzieł, a następnie podzielili je i złożyli na nowo, tworząc z pojedynczych słów dadaistyczną opowieść o pewnym dziwnym ogrodzie. Performance, podczas którego zaprezentują ją publiczności będzie miał miejsce w holu głównym muzeum 25 i 26 maja. Dziwny ogród to poetycka opowieść, którą artyści tworzą w obecności widzów. Słowa wyjęte z tytułów dzieł stanowią punkt wyjścia do działania performatywnego. Jest to spotkanie z miejscem i historiami zapisanymi w obiektach oraz wyobraźnią. Wyrazy, uwolnione z tytułów dzieł sztuki, łączą się ze sobą na nowo. Artyści wykonują rytuał, ujawniając kolejne słowa opowieści. Zachowują czujność i synchroniczność. Widz jest świadkiem zdarzenia, który ma szansę otworzyć się na grę skojarzeń i projekcji wewnętrznych – tłumaczy dr Magdalena Janus, opiekun Koła.

Dziwny ogród – akcja performatywnaMuzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3Artyści: Kamil Niedziałek, Dorota Nosowicz, Agata Przygodzka, Alicja Wolanin, Marta ŻylskaOpieka artystyczna: dr Magdalena JanusKoordynacja ze strony MNW: Bożena Pysiewicz

25 maja, godz. 19.00-20.30; 26 maja, godz.11.00-12.30