Gdyńskie modernizacje

i

Autor: Archiwum Architektury Koncepcja zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni wraz z przebudową biblioteki na potrzeby Centrum Sąsiedzkiego, autorzy: Pniewski Architekci sp. z o. o.

Gdyńskie modernizacje

2017-10-27 16:05

Organizowany już po raz siódmy sierpniowy weekend architektury odbył się właśnie pod hasłem Miejskich modernizacji. Temat przewodni jak zawsze zaprezentowano z wykorzystaniem różnych formatów – konkursów, projekcji filmowych, wystaw i wykładów – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

Gdynia to jedno z najmłodszych miast Polski i miejsce, którego nie opuszcza duch modernizacji. Organizowany już po raz siódmy sierpniowy weekend architektury odbył się właśnie pod hasłem Miejskich modernizacji (organizatorzy: Miasto Gdynia, Agencja Rozwoju Gdyni). Temat przewodni jak zawsze zaprezentowano z wykorzystaniem różnych formatów – konkursów, projekcji filmowych, wystaw i wykładów. W ramach ARCHI Prelekcji zaproszeni goście przedstawili przykłady przeobrażeń miast z Polski i ze świata – architekt Piotr Gniewek z fińskiej pracowni Avanto Architects projekt rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Helsinkach, a profesor Kazimierz Butelski powojenną odbudowę Bejrutu.

O postępach Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdyni opowiedziała architektka Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, które odpowiada za koordynację procesu odnowy obejmującego sześć najbardziej zaniedbanych obszarów (części dzielnic Babie Doły i Oksywie, dwa obszary Chylonii – rejon tzw. Meksyku oraz ulic Ludwika Zamenhofa i Opata Hackiego, rejon tzw. Pekinu w dzielnicy Leszczynki oraz zachodnia część dzielnicy Witomino Radiostacja). Na inwestycje oraz tzw. miękkie działania obejmujące pracę z lokalną społecznością przeznaczono 100 mln złotych. Przewidywany czas realizacji programu to niecałe 10 lat. Istotą przedsięwzięcia jest proces, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa dialog z mieszkańcami. Pracujemy na rozwój kapitału społecznego, a nie tylko ekonomicznego – podkreślała Barbara Marchwicka. Dobór projektów był mocno osadzony w bardzo podstawowych potrzebach mieszkańców, dlatego na tym etapie trudno nasze działania uznać za spektakularne – dodała. Są to proste prace modernizacyjne, oświetlenie ulic, wymiana okien, ocieplenie budynków czy poprawa komunikacji. Jednym z pierwszych projektów wykraczających poza te podstawowe inwestycje jest wyłoniona w ramach konkursu koncepcja zagospodarowania terenów pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego oraz przebudowy biblioteki na potrzeby centrum sąsiedzkiego. Pierwszą nagrodę uzyskała pracownia Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni, która postanowiła nawiązać do działalności patronów obu ulic – twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa oraz słynącego z umiejętności odczytywania szyfrów duchownego Michała Antoniego Hackiego. Do tej pierwszej postaci odwołuje się gra miejska w formie obrotowej krzyżówki, a do drugiej losowo rozmieszczone na posadzce litery i cyfry, dzięki którym można rozszyfrować informację o Hackim na poświęconej mu tablicy pamiątkowej. Uzupełnieniem prelekcji dotyczących miejskich modernizacji była wystawa projektów przekształcenia przestrzeni publicznych gmin należących do samorządowego zrzeszenia Forum Norda. Na ekspozycji w wieży Infoboxu znalazło się 14 planów i inwestycji, m.in. gdyńskie Iloczyny – miejski mebel na promenadzie zaprojektowany przez Izabelę Bołoz (realizacja: 2016) oraz Woonerf Abrahama (NANU, A2P2, realizacja: 2018). Nie zabrakło też spacerów szlakiem architektury modernistycznej i współczesnej. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się przechadzka Na tropie modernistycznych detali z Anną Orchowską Smolińską, jedną z kuratorek wystawy Szkło, metal, detal, która odbyła się w 2016 roku w Muzeum Miasta Gdyni, a następnie w Domu Braci Jabłowskich w Warszawie. Podążając ulicami 10 lutego czy Świętojańską można było poznać gdyński modernizm od mało eksponowanej strony.