Architektura MuratorWydarzeniaGdzie i jak mieszkają Polacy? Festiwal

Gdzie i jak mieszkają Polacy? Festiwal

Mottem ósmej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie hasło „Wreszcie we własnym domu”. Dom polski w transformacji.

Warszawa w budowie
Kolaż autorstwa Joanny Sowuli, koncepcja: Dorota Jędruch i Joanna Sowula; il. serwis prasowy
Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.
Warszawa w Budowie po raz dziewiąty Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 16 września – 26 listopada, głównym tematem jest plac Defilad i czekające go zmiany. Wydarzenie ma pomóc wyobrazić sobie teren przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatru TR Warszawa.
Mieszkaniowa transformacja po polsku Chociaż komponenty wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, odbywającej się w ramach 8 edycji festiwalu Warszawa w budowie, przestrzennie łączyła udana aranżacja autorstwa biura BudCud, ścieżek narracyjnych było co najmniej tyle, ilu kuratorów. Wśród nich pojawiały się między innymi mieszkaniowe dramaty związane nieuczciwością deweloperów, nieludzkie warunki zamieszkania w kontenerach socjalnych czy polskie krajobrazy z domami niedokończonymi z przyczyn ekonomicznych – relacja Moniki Arczyńskiej.
Dom polski – czy istniała alternatywa Wystawa Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji była przejmującym zapisem zaniedbań w polityce mieszkaniowej i wykorzystywania tych ułomności przez rozpędzone budownictwo deweloperskie. Stawiała pytania: czy istniała alternatywa dla takich procesów transformacyjnych, czy należało schlebiać modelowi ciągłego dynamicznego wzrostu, czy możliwa była „trzecia droga” – recenzja Macieja Miłobędzkiego.
Mieszkalnictwo XXI wieku – dyskusja na zakończenie WARSZAWY W BUDOWIE Jeszcze tylko do niedzieli 20 listopada można oglądać wystawę „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”, zorganizowaną w ramach 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Z tej okazji zaplanowano zamykającą wydarzenie debatę „Mieszkalnictwo XXI wieku”.
Edukacja i odbudowa po warszawsku Uczelnie muszą pozostawać, jak pisał Czesław Miłosz, wyspami pływającymi po morzu komercji i codziennej pospolitości. A stać się tak może tylko dzięki radykalnemu nauczaniu – o tegorocznym festiwalu Warszawa w budowie, który zbiegł się w czasie z inauguracją stulecia warszawskiego Wydziału Architektury, pisze architekt, krytyk i wykładowca WA PW Grzegorz Stiasny.