Instrukcja dla aktywisty

i

Autor: Archiwum Architektury Instrukcja dla aktywisty; Fot. dzięki uprzejmości Muflon Studio

Instrukcja dla aktywisty

2017-09-29 14:17

Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.

W 2010 roku członkowie Fundacji Napraw Sobie Miasto, wówczas działający jeszcze jako nieformalna grupa, przeprowadzili porządki na dworcu Katowice Ligota. Kupili środki czystości i wraz z mieszkańcami umyli wnętrze hali. Dziś to prężna organizacja, współpracująca z wieloma aktywistami. Ostatnio otworzyła nawet oddział w stolicy. Razem z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, fundacjami Skwer Sportów Miejskich, MECH.build oraz ZMIANA przygotowuje bowiem koncepcję nowego zagospodarowania ul. Ząbkowskiej na Pradze.

Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka fundacja wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia, od działań prowadzonych samodzielnie, przez zgłaszanie propozycji w ramach budżetu partycypacyjnego i tzw. inicjatywy lokalnej, po włączanie się w proces przygotowywania planów miejscowych i interweniowanie w przypadku kontrowersyjnych decyzji o warunkach zabudowy. Tekstu jest dokładnie tyle, ile potrzeba, by wyjaśnić podstawowe pojęcia i procedury prawne. Całości dopełniają grafiki muflon studio. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski. Wersja elektroniczna publikacji dostępna jest na stronie: naprawsobiemiasto.eu.