Muzeum II Wojny Światowej

i

Autor: Archiwum Architektury Dramatyczny gest przecięcia terenu muzeum quasi-wąwozem, którego jedna ze ścian i przekrycie wypełnione są ceglanym gruzem, nasuwa myśl o dziś już nieistniejącej ulicy. Budynek powstał bowiem na terenie zniszczonej w czasie wojny dzielnicy Wiadrownia. Fot. Marcin Czechowicz

Jacek Droszcz o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykład online

2017-04-19 15:56

Zapraszamy na wykład, w ramach którego Jacek Droszcz, współautor koncepcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowie o założeniach projektowych, rozwiązaniach architektonicznych oraz największych wyzwaniach związanych z realizacją muzeum. Wykład odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 15.00.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z najgłośniejszych architektonicznych realizacji ostatnich lat. Nie tylko ze względu na polityczne zawirowania, w których wyniku placówkę połączono Muzeum Westerplatte oraz zastrzeżenia partii rządzącej do zawartości wystawy głównej. To długo wyczekiwany obiekt o interesujących walorach architektonicznych.

Budynek powstał według koncepcji pracowni Kwadrat wyłonionej w ramach konkursu z 2010 roku. Jego forma została dostosowana to zawartości wystawy zaprojektowanej przez belgijską pracownię Tempora.

Zazwyczaj dzieje się odwrotnie, ale w tym przypadku pierwsza była koncepcja wystawy wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu. Zadaniem projektantów biorących udział w późniejszym konkursie architektonicznym było dopasowanie do niej opakowania. Staraliśmy się znaleźć formę, która odpowiada napięciu wytworzonemu przez treść wystawy – mówi architekt Jacek Droszcz z pracowni Studio Architektoniczne Kwadrat.

Muzeum II Wojny Światowej to budynek, którego kubatura została w większości ukryta pod ziemią. To tam na powierzchni około 5 tys. m2 umieszczono wystawę główną poświęconą historii i traumie wojny. Stopniowo odwiedzający prowadzeni są na wyższe kondygnacje, symbolicznie przechodząc do światła i teraźniejszości. Najbardziej charakterystycznym elementem na powierzchni jest natomiast ekspresyjna, rzeźbiarska wieża, która dzięki obszernemu przeszkleniu otwiera widoki na miasto.

Obiekt został szeroko zaprezentowany w kwietniowej „Architekturze-murator”. Wykład online Jacka Droszcza zaplanowany na 26 kwietnia o gdz.15:00 został pomyślany jako uzupełnienie tej publikacji. Współautor koncepcji opowie o historii projektu, najbardziej charakterystycznych rozwiązaniach, oraz największych wyzwaniach związanych z realizacją muzeum. Na wydarzenie zapraszają miesięcznik „Architektura-murator” oraz portal www.muratorplus.pl.

Przejdź na stronę wykładu.