Jak założyć ogród społeczny – bezpłatny przewodnik

i

Autor: Archiwum Architektury Ogród Centrum Reduta na Dolnym Mieście w Gdańsku, założony we wrześniu 2015 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii Nasz ogród społeczny przy Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej Centrum Reduta – Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko; fot. Łukasz Unterschuetz, dzięki uprzejmości Green Cross Poland

Jak założyć ogród społeczny – bezpłatny przewodnik

2017-02-17 16:47

Organizacja Green Cross Poland wydała bezpłatną publikację wyjaśniającą tajniki miejskiego ogrodnictwa i możliwości prawne zakładania w Polsce ogrodów społecznych. Kompendium można pobrać na naszej stronie.

Green Cross Poland jest oddziałem Międzynarodowego Zielonego Krzyża, trzeciej pod względem wielkości pozarządowej organizacji ekologicznej na świecie. Swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Do najbardziej znanych należy kampania „Nasz ogród społeczny”, zainicjowana w 2015 roku we współpracy z Pracownią miejskich transformacji Sociopolis. W ramach przedsięwzięcia uruchomiono program mający pomóc mieszkańcom w zakładaniu osiedlowych ogródków, warzywników i zielonych rabat. Do udziału w pilotażu zaproszonych zostało 10 miast, jednak zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Zgłosiły się nie tylko nieformalne grupy sąsiedzkie i organizacje pozarządowe, ale też urzędy miast, ośrodki pomocy społecznej, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz instytucje kościelne. Dotychczas w ramach kampanii powstało blisko 20 ogrodów (szerzej na ten temat pisaliśmy w numerze 11/2016).

Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia, Green Cross Poland wydał właśnie organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych na przykładzie ogrodów społecznych w Polsce pt. „Tu też będzie lepiej!”. Za opracowanie merytoryczne poradnika odpowiadał Maciej Szambelańczyk, radca prawny z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.  W publikacji zebrano wypowiedzi lokalnych liderów, aktywistów, a także przedstawicieli władz samorządowych, którzy przyczynili się do tworzenia tego typu zielonych przestrzeni w miastach. Znajdziemy tu też liczne porady oraz wzory umów i wniosków potrzebnych do założenia ogrodu społecznego. Jako Green Cross Poland pragniemy, aby dotychczasowe doświadczenia zostały wykorzystane przez kolejne społeczności lokalne. Dynamiczny przyrost liczby ogrodów w polskich miastach i liczne nowe zapytania zainspirowały nas do sięgnięcia po nowe narzędzie wspierania na rzecz wspólnej dbałości o przestrzeń miejską w najbliższym otoczeniu – mówi Andrzej Mizgajski, profesor nauk o Ziemi, a jednocześnie prezes Green Cross Poland.

„Tu też będzie lepiej! Organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych na przykładzie budowania ogrodów społecznych w Polsce” można przeczytać i POBRAĆ TU.

Publikacja wydana przez: Green Cross Poland

Redakcja: Natalia Grygiel, koordynatorka projektów, Green Cross Poland

Opracowanie merytoryczne: Maciej Szambelańczyk, radca prawny, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Opracowanie graficzne i skład: Katarzyna Kubicka, www.kasiakubicka.com

Partnerzy publikacji: Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, Pracownia miejskich transformacji Sociopolis