Kaplice Fostera, Radica, Fujimoriego i Souto de Moury na Biennale Architektury w Wenecji!

i

Autor: Archiwum Architektury Rzeźba Anioła Śmierci projektu Carla Millesa, która znajduje się dachu Kaplicy Leśnej w Sztokholmie; fot. Holger Ellgaard/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Kaplice Fostera, Radica, Fujimoriego i Souto de Moury na Biennale Architektury w Wenecji!

2018-02-22 17:28

W tym roku na Biennale Architektury w Wenecji po raz pierwszy zaprezentuje się Watykan! Zamiast jednego pawilonu Stolica Apostolska pokaże 10 kaplic projektu architektów z całego świata.

Kuratorem pawilonu Stolicy Apostolskiej został historyk architektury Francesco Dal Co, redaktor naczelny włoskiego magazynu architektonicznego „Casabella”. Zamiast budowy jednego obiektu, zaproponował stworzenie 10 kaplic, które po zakończeniu biennale będą mogły być przeniesione w różne miejsca na świecie, gdzie takich domów modlitwy najbardziej dziś brakuje. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosił uznanych architektów z 10 krajów. Są to: Andrew Berman (USA), Francesco Cellini (Włochy), Javier Corvalán (Paragwaj), pracownia Flores i Prats (Hiszpania), Terunobu Fujimori (Japonia), Sean Godsell (Australia), Carla Juacaba (Brazylia), Norman Foster (Wielka Brytania), Smiljan Radic (Chile) i Eduardo Souto de Moura (Portugalia).

Na czas biennale obiekty staną w zadrzewionej części wyspy San Giorgio Maggiore w Wenecji. Z uwagi na tę lokalizację, inspiracją dla projektów miała być tzw. Kaplica Leśna w Sztokholmie projektu Gunnara Asplunda z 1920 roku. Temu szwedzkiemu architektowi poświęcona będzie też specjalna wystawa w osobnym pawilonie autorstwa Francesco Magnaniego i Traudy Pelzel. Zobaczymy tam m.in. oryginalne rysunki Kaplicy Leśnej i całego cmentarnego założenia projektu Asplunda.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się po raz szesnasty. Otwarcie 26 maja. Kuratorkami tegorocznej wystawy głównej, która organizowana jest pod hasłem Wolna przestrzeń, są irlandzkie architektki Yvonne Farrell i Shelley McNamara prowadzące pracownię Grafton Architects. Na wystawie architektonicznej Watykan zaprezentuje się po raz pierwszy, choć już od 2013 roku bierze udział w biennale sztuki.