Mieszkalnictwo XXI wieku – dyskusja na zakończenie WARSZAWY W BUDOWIE

i

Autor: Archiwum Architektury Widok wystawy „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”, 8. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Instytut Architektury, fot. Bartosz Stawiarski

Mieszkalnictwo XXI wieku – dyskusja na zakończenie WARSZAWY W BUDOWIE

2016-11-18 16:50

Jeszcze tylko do niedzieli 20 listopada można oglądać wystawę „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”, zorganizowaną w ramach 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Z tej okazji zaplanowano zamykającą wydarzenie debatę „Mieszkalnictwo XXI wieku”.

Jak zauważają autorzy raportu „Mieszkalnictwo w Polsce”, opracowanego przez Habitat for Humanity Poland, warunki mieszkaniowe w naszym kraju należą do najgorszych w Europie. Sytuacja mieszkaniowa Polaków nie zmieniła się ani w trakcie transformacji, ani w okresie dynamicznych przemian po przystąpieniu do Unii Europejskiej, a nowe pokolenia mają najsłabsze perspektywy dostępu do mieszkań (...). Według średniookresowej strategii rozwoju kraju w 2020 roku będziemy mieli 388 mieszkań na 1000 mieszkańców, podczas gdy w 2013 roku mieliśmy ich 360 – czytamy w publikacji. Według danych Eurostatu Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem przeludnienia mieszkań. W naszym kraju żyje w ten sposób aż 44,8% społeczeństwa, ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej i ponad dwudziestokrotnie więcej niż w Belgii. Na tym tle szczególnie wypada Warszawa. W stolicy mamy jedne z najwyższych cen mieszkań w całej Unii Europejskiej w porównaniu do zarobków mieszkańców. Dotyczy to zarówno lokali własnościowych, jak i przeznaczonych na wynajem. Głównym powodem tej sytuacji jest wysoki współczynnik mieszkań stanowiących własność (ok. 90%, przy średniej europejskiej 60%), ale też ciągły niedobór lokali mieszkalnych na rynku. Podczas debaty w budynku dawnej drukarni przy ul. Nowogrodzka 84/86 zostaną zaprezentowane rozwiązania, które mogłyby uzdrowić sytuację. Specjalne miejsce zostanie poświęcone roli państwa w kreowaniu polityki mieszkaniowej. Zaproszeni goście porozmawiają również o sytuacji mieszkaniowej w Polsce w odniesieniu m.in. do raportu „Mieszkalnictwo w Polsce” oraz o budownictwie komunalnym i społecznym z uwzględnieniem założeń programu „Mieszkanie +”. W dyskusji udział wezmą: Barbara Audycka, rzeczniczka Fundacji Habitat for Humanity Poland, architekt Michał Domińczak, wykładowca w Instytucie Architektury i Urbanistyki, Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej oraz International Faculty of Engineering, architekt i historyk sztuki Michał Wiśniewski oraz Piotr Wójcik, publicysta ekonomiczny, współpracownik Fundacji Kaleckiego, autor opracowań statystycznych dotyczących mieszkalnictwa na wystawę „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”. Początek godzina: 17.30.