Architektura MuratorWydarzeniaMieszkaniowa transformacja po polsku

Mieszkaniowa transformacja po polsku

Chociaż komponenty wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, odbywającej się w ramach 8 edycji festiwalu Warszawa w budowie, przestrzennie łączyła udana aranżacja autorstwa biura BudCud, ścieżek narracyjnych było co najmniej tyle, ilu kuratorów. Wśród nich pojawiały się między innymi mieszkaniowe dramaty związane nieuczciwością deweloperów, nieludzkie warunki zamieszkania w kontenerach socjalnych czy polskie krajobrazy z domami niedokończonymi z przyczyn ekonomicznych – relacja Moniki Arczyńskiej.

Główna część wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, 2016
Główna część wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji. Ekspozycję, zorganizowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy i Instytut Architektury w ramach ósmej edycji festiwalu Warszawa w Budowie, można było oglądać od 22 października do 20 listopada w budynku dawnej drukarni przy ul. Nowogrodzkiej 84/86. Architektura wystawy: BudCud; fot. Bartosz Stawiarski/serwis prasowy.
Autor: Monika Arczyńska Monika Arczyńska

Monika Arczyńska

Warszawa w Budowie po raz dziewiąty Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 16 września – 26 listopada, głównym tematem jest plac Defilad i czekające go zmiany. Wydarzenie ma pomóc wyobrazić sobie teren przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatru TR Warszawa.
Dom polski – czy istniała alternatywa Wystawa Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji była przejmującym zapisem zaniedbań w polityce mieszkaniowej i wykorzystywania tych ułomności przez rozpędzone budownictwo deweloperskie. Stawiała pytania: czy istniała alternatywa dla takich procesów transformacyjnych, czy należało schlebiać modelowi ciągłego dynamicznego wzrostu, czy możliwa była „trzecia droga” – recenzja Macieja Miłobędzkiego.
Mieszkalnictwo XXI wieku – dyskusja na zakończenie WARSZAWY W BUDOWIE Jeszcze tylko do niedzieli 20 listopada można oglądać wystawę „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”, zorganizowaną w ramach 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Z tej okazji zaplanowano zamykającą wydarzenie debatę „Mieszkalnictwo XXI wieku”.
Gdzie i jak mieszkają Polacy? Festiwal Mottem ósmej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie hasło „Wreszcie we własnym domu”. Dom polski w transformacji.
Edukacja i odbudowa po warszawsku Uczelnie muszą pozostawać, jak pisał Czesław Miłosz, wyspami pływającymi po morzu komercji i codziennej pospolitości. A stać się tak może tylko dzięki radykalnemu nauczaniu – o tegorocznym festiwalu Warszawa w budowie, który zbiegł się w czasie z inauguracją stulecia warszawskiego Wydziału Architektury, pisze architekt, krytyk i wykładowca WA PW Grzegorz Stiasny.
Nieustający spór o odbudowę Jutro rusza siódma edycja Warszawy w budowie, jednego z najciekawszych festiwali o tematyce miejskiej. Tym razem przygotowano dwie wystawy – "Spór o odbudowę", której kuratorem jest Tomasz Fudala oraz "Radykalne nauczanie" opracowaną przez Beatriz Colominę i Evangelosa Kotsiorisa.