Zofia i Oskar Hansen, Dom w Szuminie

i

Autor: Archiwum Architektury

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwiera dla publiczności dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie

2014-05-13 18:02

Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie zostanie wkrótce otwarty dla publiczności. Pierwsza okazja do odwiedzin jednego z niewielu zrealizowanych obiektów zaprojektowanych przez Hansenów nadarzy się już w maju 2014. Cykl wycieczek do Szumina organizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zofia i Oskar Hansen, Dom w Szuminie

i

Autor: Archiwum Architektury

Od maja 2014 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie objęło opieką dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Otwarcie domu dla publiczności i organizacja szeregu wycieczek do Szumina to jedno z szeregu działań podejmowanych przez instytucję na rzecz popularyzacji twórczości pary polskch architektów. W ubiegłym roku w serii Mówi Muzeum ukazała się książka Filipa Springera poświęcona działalności Zofii i Oskara Hansenów, a w lipcu planowane jest otwarcie wystawy architekta w barcelońskim muzeum sztuki współczesnej MACBA.

"Drewniany dom, położony na Mazowszu, w malowniczym starorzeczu Bugu, jest przestrzennym manifestem idei Formy Otwartej, którą Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił osią swojej twórczości architektonicznej. Forma Otwarta zaprezentowana po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dom, budowany od 1968 roku, w pełni wyrażał te idee, będąc jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łącząca wnętrze i zewnętrze zawierała w sobie pierwiastek zmiany, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budowana jako rama dla życia, ożywa wraz z obecnością ludzi. Szczególną atmosferę domu współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który, jak uważała Zofia Hansen, był najdoskonalszym dziełem jej męża."

Tekst: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W związku z otwarciem domu w Szuminie dla publiczności ukaże się książka z esejami Filipa Springera i Aleksandry Kędziorek, ilustrowana zdjęciami Jana Smagi.

Cykl wycieczek organizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Powojenny Modernizm i Festiwalem Otwarte Mieszkania. Pierwsze terminy wyjazdów do Szumina to 24 maja, 31 maja i 7 czerwca. Wycieczki są bezpłatne, obowiązują zapisy na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.