Najlepsza architektura Europy po raz pierwszy w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury

Najlepsza architektura Europy po raz pierwszy w Warszawie

2018-04-18 17:44

Słynna podróżująca wystawa podsumowująca każdą edycję Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe po raz pierwszy zawita do Warszawy! Wernisaż już w najbliższy czwartek.

Nagrody w konkursach i plebiscytach to dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie. Ważne, że informują o nim media. Z drugiej strony z powodu różnych kryteriów oceny, procedur nominacyjnych, a wreszcie doboru sędziów, czasem trudno jednoznacznie określić ich rangę. Bezsprzecznie jednak najbardziej liczącą się nagrodą w Europie jest Mies van der Rohe Award. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat później, na wniosek Komisji Europejskiej, stała się oficjalną nagrodą Unii w dziedzinie architektury współczesnej. Laureaci oprócz statuetki wyobrażającej barceloński pawilon Miesa van der Rohe dostają też czek na 60 tys. euro, a zdobywcy specjalnego wyróżnienia dla najlepiej zapowiadającego się architekta bądź pracowni – 20 tys. euro. Ale nagroda ma przede wszystkim wymiar niematerialny. Ważniejszy jest prestiż i promocja laureatów na arenie międzynarodowej. Nobilitujące jest już zresztą sama obecność na tzw. krótkiej liście. Wszystkie realizacje, które się na niej znajdą publikowane są później w specjalnym katalogu. Można je też zobaczyć na organizowanej przez fundację wystawie, która przez następne dwa lata podróżuje po całej Europie.

W tym roku, dzięki staraniom stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, ekspozycja po raz pierwszy pokazywana będzie w Warszawie. – Dlaczego organizujemy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy, czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie i krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W ostatniej edycji, obejmującej lata 2015-2016, na shortliście było 40 obiektów. Po cztery z Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii, po trzy z Danii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii i Norwegii, po dwa z Belgii, Niemiec, Irlandii i Turcji, a po jednym z Włoch, Litwy, Rumunii, Szwecji i Polski. Nasz kraj reprezentowało w tym gronie Muzeum Katyńskie na warszawskiej cytadeli (proj. BBGK Architekci). Budynek znalazł się też wśród pięciu realizacji zakwalifikowanych do ścisłego finału, obok siedziby rady parafialnej w duńskim Ribe, zespołu mieszkaniowego Ely Court w Londynie, muzeum obozu Riversaltes we Francji i galeriowca Kleiburg w Amsterdamie, który ostatecznie zdobył nagrodę główną.

Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy konkursu, w tej edycji pośród 40 realizacji z krótkiej listy 24 powstały w centrach miast, dziewięć stanęło w naturalnym krajobrazie, a siedem zbudowano na terenach podmiejskich. Te lokalizacje starano się odwzorować na ekspozycji, sytuując modele i plansze tak, by tworzyły wyimaginowane miasto najlepszych europejskich budynków. Warto podkreślić, że autorami aż jednej czwartej z nich są młodzi architekci, poniżej 40 roku życia, oraz pracownie działające na rynku zaledwie od kilku lat.

Wystawę podsumowującą ostatnią edycję wyróżnia też towarzysząca jej aplikacja EUMiesAward, która pozwala odnaleźć wszystkie realizacje nominowane do nagrody w 2017 roku z podziałem na te, które znalazły się krótkiej liście, finalistów i zwycięzców. Program jest stale uaktualniany – obecnie można również wyszukać obiekty nominowane od początku ustanowienia EU Mies Award m.in. przez Polskę, Belgię, Holandię, Hiszpanię, Maltę i Luksemburg. Aplikacja jest darmowa, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.

Wystawę będzie można oglądać od 21 kwietnia do 19 maja w pawilonie SARP (ul. Foksal 2). Wernisaż odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia, o godz. 18.00. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja najważniejszych artykułów na temat UE Mies Award publikowanych na łamach „Architektury-murator” i specjalny program warsztatów dla dzieci, podczas których będą mogły wcielić się w rolę architektów i poznać narzędzia niezbędne w ich pracy. Szczegółowe informacje dostępne tu.