Nomadyczne Archiwum Sztetla – podsumowanie projektu architektki Natalii Romik

i

Autor: Archiwum Architektury Nomadyczne Archiwum Sztetla, fot. dzięki uprzejmości organizatorów

Nomadyczne Archiwum Sztetla – podsumowanie projektu architektki Natalii Romik

2017-03-20 16:40

Nomadyczne Archiwum Sztetla, czyli mobilny pawilon z wystawą prezentującą dzieje dawnych miasteczek zamieszkiwanych przez ludność żydowską, rozpoczęło podróż po Polsce latem 2016 roku. Czas na podsumowanie projektu.

Realizacja projektu Nomadyczne Archiwum Sztetla możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Architecture Research Fund – UCL Bartlett School of Architecture, Koret i Taube Foundation for Jewish Life & Culture oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mobilny pawilon, zaprojektowany przez architektkę Natalię Romik, podróżował po Polsce, pełniąc rolę czytelni, miejsca spotkań i obwoźnej wystawy, która prezentowała przedwojenne mapy, fotografie architektury i nagrania pozyskane z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Wirtualnego Sztetla oraz Bramy Grodzkiej w Lublinie.

Projekt Nomadycznego Archiwum Sztetla, będącego kontynuacją mojego doktoratu na Bartlett School of Architecture UCL, zrodził się jako forma niezgody na panujący porządek w przestrzennym myśleniu o pożydowskiej architekturze dawnych sztetli. Mimo wielu wysiłków lokalnych entuzjastów i organizacji pozarządowych, pamięć architektoniczna niosąca wiedzę o dawnych żydowskich sąsiadach, o ich życiu religijnym i świeckim, jest zjawiskiem zanikającym. A może raczej nigdy nie była w pełni ukształtowana. Ideą projektu jest ukazanie związków między dawną i współczesną urbanistyką, aktywizacja architektonicznej pamięci oraz nawiązanie dialogu z obecnymi mieszkańcami sztetli – tłumaczy swój pomysł Natalia Romik.

Zaprojektowany przez nią pawilon otrzymał formę surrealistycznego domu, w którego lustrzanych elewacjach odbijał się krajobraz dawnych żydowskich miasteczek i ich współcześni mieszkańcy. Wnętrze dla kontrastu wykończono ciemnym drewnem. Podczas ubiegłorocznych wakacji ekipa Nomadycznego Archiwum Sztetla pojawiła się w Kocku, Piaskach, Bychawie, Lublinie, Biłgoraju, Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Krasnobrodzie i Kraśniku. Wszędzie odbywały się spotkania z mieszkańcami, podczas których dzielono się informacjami o architekturze i żydowskiej historii danej miejscowości. Projekt powstał we współpracy z architektem Sebastianem Kucharukiem, Agatą Korbą i Piotrem Jakoweńko z Kolektywu Senna (koordynacja: Monika Tarajko). Jego podsumowaniem jest wystawa „Nomadyczne Archiwum Sztetla – notatki z podróży” prezentowana w siedzibie SARP w Warszawie do 24 marca 2017 roku.

Nomadyczne Archiwum Sztetla – notatki z podróży, siedziba SARP, ul. Foksal 2

Otwarcie: 20 marca, godz. 19.00

Wystawa czynna w godzinach: 11.00-18.00,  do 24 marca