Nowe życie starych ulic – projekt dla Gliwic, Krakowa i Warszawa

i

Autor: Archiwum Architektury Dokumentacja realizacji projektu w Katowicach, czerwiec 2016 roku, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Napraw Sobie Miasto

Nowe życie starych ulic – projekt dla Gliwic, Krakowa i Warszawy

2017-03-20 13:20

Rusza kolejna edycja projektu Żywa Ulica realizowanego przez Fundację Napraw Sobie Miasto. Tym razem zmiany czekają ulice w Gliwicach, Krakowie i Warszawie. Ty też możesz się przyłączyć – wziąć udział w warsztatach lub wspomóc przedsięwzięcie finansowo!

Żywa Ulica to inicjatywa Fundacji Napraw Sobie Miasto polegająca na przeobrażeniu fragmentów wybranych arterii w miejsca przyjazne dla wszystkich. Przedsięwzięcie prowadzone jest wspólnie z mieszkańcami, którzy sami decydują, czego potrzeba w danej przestrzeni. Projekt poprzedzają spotkania i warsztaty z przyszłymi użytkownikami, w trakcie których organizatorzy nie tylko wypracowują konkretne rozwiązania, ale też badają, w jaki sposób wspólna realizacja tego typu przedsięwzięcia wpływa na osoby w nim uczestniczące.

Idea Żywej Ulicy zrodziła się rok temu, w trakcie realizacji jednego z projektów fundacji. Organizacja i mieszkańcy Katowic poszukiwali wówczas rozwiązań dla kilku problemów, które widzą wokół siebie. Jednym z nich były kwestie związane z transportem. Pomysł ewoluował i dziś polega na tworzeniu w konkretnych miejscach tymczasowych rozwiązań, które są uproszczonym modelem przyjaznej przestrzeni publicznej. Może ono polegać na zwężeniu zbyt szerokiej i niebezpiecznej jezdni, wymalowaniu pasa dla rowerów czy poszerzeniu chodnika oraz wprowadzeniu zieleni – tłumaczy Paweł Jaworski, architekt i urbanista z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

W tym roku metamorfozie ulegnie przestrzeń ulic w trzech miastach: Zwycięstwa w Gliwicach, Wileńskiej i Ząbkowskiej w Warszawie oraz Józefa w Krakowie. Zmiany będzie można tam przetestować już 22 kwietnia. Inicjatywę, w roli ambasadorów, wspierają liczni eksperci, w tym m.in. duński architekt i urbanista Jan Gehl, dr Marta Smagacz-Poziemska z Instytutu Socjologii UJ, Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik ds. rewitalizacji w urzędzie m.st. Warszawy, architekt i urbanista Łukasz Pancewicz, socjolożka Ludwika Ignatowicz ze Stowarzyszenia Odblokuj,  architektki Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z kolektywu Palce Lizać, ale też wielu lokalnych aktywistów jak Agnieszka Chrzanowska-Małys, Michal Kubieniec z kolektywu Miastoprojekt, Klaudia Kądziela, koordynatorka projektu w Gliwicach czy Małgorzata Łukowicz koordynatorka w Krakowie. Cały zespół tegorocznej edycji Żywej Ulicy liczy około trzydziestu osób.

Fundacja planuje pokryć koszty organizacji wydarzenia za pomocą tzw. finansowania społecznościowego, czyli crowdfundingu. Zbiórkę do 10 kwietnia prowadzi na portalu www.mintu.me. W zamian za datek, można otrzymać nagrody ufundowane przez  lokalnych przedsiębiorców, którym bliska jest idea wydarzenia. Więcej informacji tu.