Architektura MuratorWydarzeniaO masztach i iglicach – wystawa przypominająca postać Stanisława Hempla

O masztach i iglicach – wystawa przypominająca postać Stanisława Hempla

Jedną z wystaw przygotowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości będzie... Historia masztów oświetleniowych z placu Teatralnego w Warszawie. Ekspozycja w holu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przypomina postać profesora Stanisława Hempla. Zobaczymy m.in. innowacyjne projekty masztów jego autorstwa, w tym makiety konstrukcji z wystawy światowej w Paryżu z 1937 roku i Ziem Odzyskanych we Wrocławiu z 1948 roku.

O masztach i iglicach – wystawa przypominająca postać Stanisława Hempla
Jeden z masztów oświetleniowych przy placu Teatralnym; fot. Edward Grochowicz/ze zbiorów Archiwum Fotografii Ośrodka KART.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
100 głów Piłsudskiego na 100-lecie niepodległości Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości artysta Stanisław Brach stworzył instalację, składającą się ze stu porcelanowych głów Józefa Piłsudskiego. „Ściana wolności” powstała w Polskiej Fabryce Porcelany Ćmielów.