Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci

i

Autor: Archiwum Architektury Alfabet FiDU – system informacji przestrzennej w formie stalowych liter wykonanych w opracowanej przez Oskara Ziętę technologii FiDU, współpraca: Marian Misiak; fot. serwis prasowy Zięta Design Studio

Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci

2017-07-25 18:58

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to prezentacja osiągnięć jednego z bardziej znanych i nagradzanych dziś polskich twórców – od nowatorskiej technologii FiDU, po obiekty unikatowe i wielkoskalowe.

Wystawa przedstawia sylwetkę projektanta i innowatora, a z wykształcenia architekta, Oskara Zięty. Zaprezentowano na niej nie tylko unikatowe obiekty (stół GTable, krzesło Jchair) czy realizacje w przestrzeni publicznej (rzeźba „Nawa” we Wrocławiu, instalacja rzeźbiarska „Wir” w Warszawie). Ekspozycja daje wgląd w warsztat pracy projektanta ukazując proces powstawania obiektów, prototypy (2D, 3D) i nagrania z produkcji. Nie zabrakło także prezentacji pragmatycznej strony dizajnu, ukazanej na przykładzie mebli modułowych Pakiet i 3+ w zróżnicowanych aranżacjach.

Urodzony w 1975 roku projektant po ukończeniu technikum elektronicznego w Zielonej Górze wybrał architekturę na Politechnice Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie). Po studiach w Polsce wyjechał na stypendium do Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego ETH (Eidgenössische Technische Hochschule) w Zurychu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Pracował jako asystent w katedrze Computer Aided Architectural Design na tej uczelni. Jako architekt i projektant procesów, prowadzi kierunek Wzornictwo Przemysłowe na wydziale SOF (School of Form w Poznaniu).

Założone przez niego transdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign zasłynęło opracowaniem ultralekkiej technologii FiDU, polegającej na wolnym deformowaniu za pomocą wewnętrznego ciśnienia. Na początku znalazła ona zastosowanie w projektach mebli - w 2008 roku Zięta wprowadził na rynek swoje pierwsze produkty: stołek „Plopp” (czyli „polski ludowy obiekt pompowany powietrzem”) oraz limitowaną wersję krzesła „Chippensteel”. Choć są lekkie i z wyglądu przypominają plażowe zabawki, wykonane zostały z wycinanej laserowo stali. Wśród ich zalet Zięta wymienia „zwiększoną wydajność produkcji, możliwość pełnego recyclingu, czystość formy” oraz niezwykłą wytrzymałość. Inspirowany formą polskiego tradycyjnego ludowego zydla „Plopp”, przyniósł autorowi rozgłos, liczne nagrody. Trafił też m.in. do stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu jako jedno z dwunastu krzeseł, które zmieniły współczesny dizajn.

Projekty Zięty znajdują się w zbiorach takich instytucji jak Muzeum Miedzi w Legnicy, Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Muzeum für Gestaltung w Zurychu. Wystawa powstała w ramach zainicjowanego przez Muzeum Miasta Gdyni cyklu monograficznych ekspozycji Polskie Projekty Polscy Projektanci, który towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days. Kuratorkami wystawy są Anna Śliwa i Izabela Bołoz.

2 lipca – 12 listopada Muzeum Miasta Gdyni www.muzeumgdynia.pl