Architektura MuratorWydarzeniaParyż – wzorcowe miasto przyszłości?

Paryż – wzorcowe miasto przyszłości?

Akwaponika, kooperatywy budowlane, komuny mieszkaniowe i co-working, samoczyszczący się beton, biofasady, architektura z papieru i miejskie farmy – takie między innymi rozwiązania zaproponowało 358 interdyscyplinarnych zespołów, które wzięły udział w konkursie na innowacyjne projekty urbanistyczne dla Paryża. Do 8 maja konkursowe projekty, w tym 22 zwycięskie, można oglądać w paryskim Arsenale.

realimenter paris
Realimenter Massena (Odżywić Massenę) - jeden z 22 zwycięskich projektów. Autorzy: Lina Ghotmeh DGT Architects / Hertel / Alimentation Générale / Polychrone + Engie Ineo / AgroParisTech / La Ruche qui dit Oui / Sous Les Fraises / la Galerie Magda Danysz / NQ13 / Bollinger+Grohmann / Elan / Apex / Lasa / Artelia / Virgil / Adc. Projekt miałby zostać zrealizowany w miejscu nieczynnego dziś dworca kolejowego Masséna w 13. dzielnicy Paryża. Program obiektu prezentuje ideę zrównoważonego cyklu żywieniowego – od rolnictwa miejskiego na dachu, przez warsztaty edukacyjne dotyczące pielęgnacji roślin, stołówkę, sklep i laboratorium, galerię Street Artu po mieszkania dla szefów kuchni, artystów i naukowców (www.realimentermassena.com), il. DGT Architects
Drewniana architektura - drogi w przyszłość Drewno - materiał budowlany, który popadł w zapomnienie w erze modernizmu – święci swój triumfalny powrót we współczesnej architekturze. Spektakularne realizacje Toyo Ito i Shigeru Bana, wyznaczające nowe trendy miejskie budynki wielorodzinne, a nawet najnowsze projekty drewnianych wieżowców – to wszystko można zobaczyć w Berlinie.
Rok awangardy 2017 rok będzie obchodzony w Polsce jako stulecie awangardy. W przygotowanie rocznicowego programu włączyło się już 50 instytucji i organizacji. Zaplanowano również wydarzenia związane z architekturą.
Zoom na miasto Dzielnice slumsów, „puchnące” chińskie miasta, turystyczne osady na Teneryfie i sowieckie blokowiska... To dzięki fotografii znamy te obrazy i to ona odgrywa dziś kluczową rolę w zrozumieniu miejskich globalnych wyzwań.
Fiński dom dla uchodźcy W jaki sposób zapewnić godne miejsce zamieszkania napływającym do Europy imigrantom? Jednym z nielicznych krajów, które podjęły się odpowiedzi na to trudne pytanie z uwzględnieniem możliwości, jakie daje wiedza architektów i projektowe rozwiązania, jest Finlandia.
Twórcy Śląskiej Architektury - Aleksander Franta SARP odział w Katowicach i Biblioteka Śląska w Katowicach zapraszają na wystawę „Przestrzeń i człowiek są 4-ro-wymiarowcami” ukazującą dorobek Aleksandra Franty, współautora najwybitniejszych powojennych modernistycznych realizacji Śląska, teoretyka architektury i laureata Honorowej Nagrody SARP 1975.
Smutek konkretu Wystawa Smutek konkretu, pokazując projekty, które mają na celu poprawę życia w mieście, opowiada o napięciu między utopią a rzeczywistością, między marzeniami i faktami.