Plan na plan! – autorskie pomysły na konsultowanie planów miejscowych

i

Autor: Archiwum Architektury

Plan na plan! – autorskie pomysły na konsultowanie planów miejscowych

2016-06-24 18:41

Stowarzyszenie Odblokuj od początku swojej działalności angażuje mieszkańców do współodpowiedzialności za przestrzeń, popularyzuje konsultacje społeczne, a zawiłe procedury planistyczne przekłada na język zrozumiały dla wszystkich. Właśnie wydało przewodnik po partycypacji w planowaniu miejscowym, w którym dzieli się swoimi doświadczeniami. Publikację będzie można bezpłatnie otrzymać podczas spotkania podsumowującego projekt.

Polacy niechętnie angażują się w proces uchwalania planów miejscowych. Zresztą wiele osób wciąż nie do końca wie, czym tak naprawdę jest plan zagospodarowania i jakie kwestie reguluje. Innych zniechęca złożoność i hermetyczność samej procedury. Wyjątek stanowi jedynie tzw. partycypacja negatywna, czyli głośne protesty na ostatnim etapie uchwalania planu, gdy mieszkańcy orientują się, że przygotowywany dokument dopuszcza na przykład nowe inwestycje w sąsiedztwie ich osiedla czy zabudowanie lokalnego skweru. Tę sytuację od dawna próbują zmienić aktywiści ze Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego Odblokuj. Jednym z ich ostatnich działań, mających na celu bardziej efektywne włączenie mieszkańców w proces tworzenia dokumentów planistycznych, był projekt „Warszawskie plany miejscowe – poszukiwanie modelu partycypacyjnego” realizowany od marca 2015 roku we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. W ramach przedsięwzięcia pilotażowo przeprowadzono konsultacje projektów planów w trzech stołecznych dzielnicach. Doświadczenia zebrane podczas tych działań prezentuje publikacja „Plan na plan. Partycypacja w planowaniu miejscowym”.

Na bazie tych trzech historii konsultacyjnych i wypracowanych technik dzielimy się naszymi wnioskami i rekomendacjami dotyczącymi rozszerzania partycypacji na poszczególnych etapach procedury planistycznej. Przybliżamy sposoby wykorzystania systemów informacji geograficznej i technik warsztatowych oraz wyjaśniamy, jak przekazywać wiedzę płynącą z konsultacji projektantom. Ponadto opisujemy nasze inspiracje z wyjazdów studyjnych do miast europejskich, gdzie partycypacja w planowaniu przestrzennym ma już długą tradycję – mówi Monika Komorowska, architekta, socjolożka i pomysłodawczyni wydawnictwa.

Na temat różnych aspektów partycypacji w planowaniu miejscowym wypowiadają się w książce eksperci z Poznania, Łodzi, Katowic, Gdańska i Warszawy. O sposobach docierania do architektów i urbanistów z know-how dotyczącym partycypacji pisze Piotr Sawicki, wspólnik w pracowni SAWAWA, współautor wielu warszawskich planów miejscowych, o wykorzystywaniu partycypacji przy sporządzaniu studium – Łukasz Pancewicz, w latach 2013-2016 główny projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, a o roli i specyfice warsztatów charrette – Maciej M. Mycielski, założyciel pracowni Mycielski Architecture & Urbanism (MAU). Wśród autorów tekstów znajdziemy także Małgorzatę Hanzl, architektkę i urbanistkę, wykładowczynię w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej i na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Michała Czepkiewicza, geografa zajmującego się m.in. partycypacją społeczną i geoinformacją internetową, Pawła Jaworskiego, urbanistę z Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Pawła Pietraszka, urbanistę zajmującego się rewitalizacją i rozwojem gospodarczym w londyńskiej gminie Lambeth. Projekt graficzny publikacji opracował Paweł Kłudkiewicz.

Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie 29 czerwca w klubokawiarni Pardon, To Tu (plac Grzybowski 12/16) podczas spotkania podsumowującego projekt. Start: godzina 18.00. Wersję elektroniczną można pobrać ze strony stowarzyszenia: www.odblokuj.org/?p=1148