Prace nagrodzone w konkursie eVolo Skyscraper Competition

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda, Mashambas Skyscraper, projekt: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski

Polacy zwycięzcami eVolo 2017 Skyscraper Competition

2017-04-12 15:19

Rozstrzygnięto kolejną edycję międzynarodowego konkursu eVolo, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne projekty budynków wysokich. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji mobilnego centrum edukacji rolniczej w Afryce, której autorami są Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski.

EVolo Skyscraper Competition to odbywający się od 2006 roku konkurs, w którym nagradzane są wizjonerskie koncepcje budynków wysokich, wyróżniające się innowacyjnym zastosowaniem technologii, materiałów, a także programem, estetyką, organizacją przestrzenną. Doceniane są te projekty, które zmieniają spojrzenie na architekturę wysoką oraz jej związki z otoczeniem. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 444 prac.

Pierwszą nagrodę przyznano pracy Pawła Lipińskiego i Mateusza Frankowskiego za projekt mobilnego wieżowca Mashambas. Nazwę budynku zaczerpnięto z języka Swahili, w którym słowo „mashamba” oznacza małe gospodarstwo utrzymywane z uprawy warzyw i drzew owocowych, w którego granicach często znajduje się także siedziba rolnika. Jak zauważają autorzy mimo iż produkcja zbóż na świecie w przeciągu ostatniego półwiecza znacznie wzrosła, najbiedniejsze rejony Afryki wciąż borykają się z problemem głodu i niedożywienia. Problem dotyczy szczególnie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie wciąż brakuje infrastruktury, a słabe rządy i wojny domowe wyniszczają lokalne społeczności.

Zwycięska koncepcja przewiduje budowę modularnego budynku pełniącego funkcję centrum edukacji oraz miejsca zbytu płodów rolnych. To także miejsce popularyzacji wiedzy o nowoczesnych technikach uprawy, w którym można uzyskać narzędzia czy nasiona, a na niewielkim targu sprzedać swoje plony. Planujemy kształcić lokalnych rolników i dostarczać narzędzia rodzinnym gospodarstwom, aby zapewnić rozwój i samowystarczalność regionu. Proponujemy modułową, ruchomą strukturę, budowaną w różnych częściach Afryki. Budynek powstawałby w biednym regionie i po spełnieniu swojej funkcji, jaką jest edukacja miejscowych, przenosiłby się w kolejne miejsce – wyjaśniają autorzy. Konstrukcję wykonano z modułowych elementów, co zapewnia łatwość budowy, demontażu i transportu. Z kolei forma wysokościowa zajmuje niewielką przestrzeń pozostawiając tereny uprawne do dyspozycji mieszkańców.

Drugą nagrodę przyznano projektowi "Wertykalne Fabryki w Megamiastach", którego autorzy Tianshu Liu i Lingshen Xie ze Stanów Zjednoczonych zaproponowali budowę wertykalnych fabryk, w których poziomy zakładów produkcyjnych występują naprzemiennie z terenami rekreacyjnymi. Trzecie miejsce zajął Javier López-Menchero Ortiz de Salazar z Hiszpanii za koncepcję "Espiral3500", w której horyzontalny plan miasta przełożono na wertykalną, spiralną strukturę.

Prace w tegorocznej edycji oceniało jury w składzie Eric Bunge (nArchitects), Manuelle Gautrand (Manuelle Gautrand Architecture), Ferda Kolatan (su11), Andrea Morgante (Shiro Studio), Marcos Novak (transLAB), Yitan Sun (zwycięzca Skyscraper Competition 2016), Boštjan Vuga (Sadar+Vuga) oraz Jianshi Wu (zwycięzca Skyscraper Competition 2016).

To nie pierwszy raz, kiedy w amerykańskim konkursie nagradzana jest praca Polaków. W edycji 2015 pierwszą nagrodę przyznano projektowi "Essence Skyscraper" opracowanemu przez zespół BOMP w składzie Ewa Odyjas, Agnieszka Morga, Konrad Basan i Jakub Pudo.