„Polityka” nagradza

i

Autor: Archiwum Architektury Laureaci z pamiątkowymi dyplomami oraz redaktorzy "Polityki"; Fot. serwis prasowy

„Polityka” nagradza

2017-06-30 11:54

30 maja poznaliśmy laureata Grand Prix tegorocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Zwyciężyła pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Oryginalny pomysł Koniecznego polega na tym, że nie zdecydował się – wbrew tradycji – na stworzenie na dachu przestrzeni wypoczynkowej, z trawką, ławeczkami, kwiatkami, drzewami. I słusznie, bo po sąsiedzku znajduje się wspaniały park spełniający te funkcje z nawiązką. Zaprojektował natomiast rasowy plac miejski, który doskonale nadaje się na manifestacje, uroczystości oficjalne, letnie kino, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce, a zimą na sankach – uzasadniał werdykt jeden z jurorów, redaktor „Polityki” Piotr Sarzyński.

Finał szóstej Nagrody Architektonicznej POLITYKI dla nikogo nie był chyba zaskoczeniem – Grand Prix 2016 otrzymała pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie („A-m” 4/2016). To kolejne trofeum, które zdobyli autorzy tej realizacji uznanej już za Najlepszy Budynek Świata Roku 2016 podczas World Architecture Festival w Berlinie i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy 2016 podczas dziewiątej edycji tej nagrody. Oryginalny pomysł Koniecznego polega na tym, że nie zdecydował się – wbrew tradycji – na stworzenie na dachu przestrzeni wypoczynkowej, z trawką, ławeczkami, kwiatkami, drzewami. I słusznie, bo po sąsiedzku znajduje się wspaniały park spełniający te funkcje z nawiązką. Zaprojektował natomiast rasowy plac miejski, który doskonale nadaje się na manifestacje (Czarny Protest wypadł w tym miejscu znakomicie), uroczystości oficjalne przy zachowanym tu pomniku Ofiar Grudnia 1970 (choć żołnierze narzekają, że po pochyłym źle się maszeruje), letnie kino, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce, a zimą na sankach – uzasadniał werdykt jeden z jurorów, redaktor „Polityki” Piotr Sarzyński. Inwestorem budynku jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. W finale nagrody znalazły się również: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy, inwestor: Marszałek Województwa Lubelskiego, „A-m” 8/2016), Hala Koszyki w Warszawie (JEMS Architekci, Medusa Group, inwestor: Griffin Real Estate, „Am” 1/2017), Muzeum Katyńskie w Warszawie (Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki z zespołem BBGK Architekci Sp. z o. o., Jerzy Kalina z zespołem Plasma Project s.c. Justyna Derwisz, Adam Kozak oraz Krzysztof Lang z zespołem Maksa Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Wojska Polskiego, „A-m” 1/2016).

„Polityka” nagradza

i

Autor: Archiwum Architektury Nagrodzone Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, projekt: Robert Konieczny, Michał Lisiński, KWK Promes; Pot. Juliusz Sokołowski. Dzięki uprzejmości KWK Promes

Nominowane przez ekspertów realizacje z całej Polski oceniło jury w składzie: architekt i urbanista Grzegorz Buczek, architekt i scenograf Paweł Dobrzycki, reżyser Feliks Falk, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy Marlena Happach, muzyk Marek Kościkiewicz, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha, architekt i urbanista Magdalena Staniszkis, prezes fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś, architekt i współwłaściciel Grupy Atlas Andrzej Walczak oraz Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński z redakcji tygodnika „Polityka”. Częścią odbywającego się corocznie konkursu jest także plebiscyt internautów. W tej edycji z 28% oddanych głosów zwyciężył w nim projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie („A-m” 7/2016), współtworzony przez trzy biura: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury i Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna. Tę inwestycję sfinansowało Miasto Olsztyn. Nagroda Architektoniczna POLITYKI ma pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do udziału w przedsięwzięciu co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskiej przestrzeni. Poprzez swoje nominacje wskazują one najbardziej warte uwagi obiekty, które potem oceniają jurorzy i internauci. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 30 maja w warszawskim wieżowcu Cosmopolitan.