Polska. Architecture – ciąg dalszy

i

Autor: Archiwum Architektury Widok wystawy w EPC Art and Culture Center w Shenzhen; Fot. Kosulat RP w Kantonie

Polska. Architecture – ciąg dalszy

2017-12-28 9:30

Wystawa Polska. Architecture, prezentująca 24 nowo powstałe lub zmodernizowane obiekty, sportretowane przez najlepszych rodzimych fotografów architektury, odwiedziła już m.in. Irlandię, Austrię, Indie, Kanadę i Liban. Z wyjątkowym zainteresowaniem spotkała się Chinach, gdzie gościła już dwukrotnie. Pierwszy raz zaprezentowano ją w listopadzie 2015 roku w Kantonie. Ekspozycję wzbogaciły wówczas makiety przygotowane przez chińskich studentów. W listopadzie 2017 roku jej nową odsłonę można było zobaczyć w Shenzhen i Chengdu.

Czy architektura ma szansę stać się hitem eksportowym Polski? Nie ustajemy w wysiłkach, by tak się stało. Wystawa Polska. Architecture, przygotowana w 2015 roku przez redakcję „A-m” wraz z MSZ, odwiedziła już m.in. Irlandię, Austrię, Indie, Kanadę i Liban.

Polska. Architecture – ciąg dalszy

i

Autor: Archiwum Architektury Od lewej: Redaktor naczelna "A-M" Ewa P. Porębska, Konsula Generalna RP w Kantonie Joanna Skoczek i współkuratorka wystawy IIon Ho; Fot. Konsulat RP w Kantonie

Początkowo prezentowała 20 nowo powstałych lub zmodernizowanych obiektów, sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury, potem rozszerzyliśmy ją o kolejne cztery właśnie oddane do użytku realizacje. Z wyjątkowym zainteresowaniem wystawa spotkała się Chinach, gdzie gościła już dwukrotnie. Pierwszy raz zaprezentowano ją w listopadzie 2015 roku w Kantonie. Ekspozycję wzbogaciły wówczas makiety przygotowane przez chińskich studentów. W listopadzie 2017 roku jej nową odsłonę można było zobaczyć w Shenzhen i Chengdu. Wystawę w tym pierwszym mieście, w spektakularnych wnętrzach EPC Art and Culture Center, otworzyła konsul generalna Joanna Skoczek oraz Iion Ho, wspókuratorka wystawy ze strony chińskiej, współzałożycielka organizacji YM C&A, która zajmuje się popularyzowaniem architektury.

Polska. Architecture – ciąg dalszy

i

Autor: Archiwum Architektury Wystawa w Chengdu; Fot. Konsulat RP w Chengdu

Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie. Chińscy architekci szukają obecnie przykładów architektury, która nawiązuje do lokalnych tradycji, i te właśnie realizacje były w szczególny sposób analizowane – podkreśla Ewa P. Porębska, Redaktor Naczelna „A-m”, która podczas wernisażu wygłosiła wykład Urban Improvement Architecture Revitalization. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia Ole Boumana, dyrektora Design Society w Shenzhen (uprzednio kierującego Holenderskim Instytutem Architektury NAi) oraz profesora Xu Haohao, specjalizującego się w rewitalizacji, a także dyskusja na temat współczesnych trendów w odnowie miast.

Polska. Architecture – ciąg dalszy

i

Autor: Archiwum Architektury Wykład i dyskusja w Shenzhen. Na zdjęciu od prawej: Prof. Xu Haohao, dyrektor Design Society w Shenzhen Ole Bouman i Redaktor naczelna "A-M" Ewa P. Porębska; Fot. Konsulat RP w Kantonie

Z kolei wystawę w Chengdu przygotowano w ramach organizowanych przez konsulat Dni Polskich. W otwarciu ekspozycji uczestniczyło ok. 200 osób. Jedną z atrakcji było spotkanie z cenionym w Chinach starchitektem i artystą Wangiem Haiem, który wraz z Ruiem Lv, dyrektorem kreatywnym Syczuańskiego Instytutu Projektowania i Badań Architektonicznych, oraz Ewą P. Porębską wziął udział w debacie o powojennej i dzisiejszej architekturze w Polsce. Dyskusję poprowadziła wicekonsul Agata Pieńkosz (Konsulat Generalny RP w Chengdu).

(RED)