Polska architektura w Europie – pytania o tożsamość

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Sztuki w Bregencji (proj. Peter Zumthor), zdobywca nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa vand der Rohe w 1998 roku, fot. dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Polska architektura w Europie – pytania o tożsamość

2016-01-19 14:20

Atelier Loegler było pierwszą polską pracownią, której realizacja znalazła się na tak zwanej krótkiej liście Mies van der Rohe Award. Z czasem wyróżniono w ten sposób także inne rodzime biura. Co je łączy, co dzieli, czy posługują się jakimś wspólnym dla europejskiej tradycji językiem? Między innymi na te pytania będą odpowiadać uczestnicy dyskusji towarzyszących wystawie Made in Europe.

W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 16 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu otwarto głośną wystawę Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej. Ekspozycja, podsumowująca ćwierćwiecze istnienia tego najważniejszego wyróżnienia w Europie, była dotąd prezentowana jedynie dwukrotnie – w Wenecji, podczas ostatniego biennale architektury, oraz w Szanghaju, w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć blisko 150 modeli budynków i wizualizacje około 3000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Prezentacje uzupełniają wywiady z laureatami oraz wypowiedzi organizatorów.

Wystawie towarzyszy ponadto projekt European Identity, który stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Składa się na niego prezentacja filmów i spotkania z projektantami. Chcemy nawiązać do dyskusji rozpoczętej przy okazji Biennale w Wenecji w 2014 roku, toczącej się wokół tematu poszukiwania specyfiki europejskiej architektury. Włączając się w otwartą przez Fundację Mies van der Rohe debatę, zapraszamy na spotkania z projektantami obiektów zrealizowanych w Polsce, które znalazły się na „krótkiej liście” kandydatów zakwalifikowanych do finału europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe – wyjaśniają organizatorzy.

21 stycznia gośćmi wieczoru będą Romuald Loegler, którego Brama do Miasta Zmarłych w Krakowie znalazła się na tzw. shortliście w 1998 roku jako pierwszy polski obiekt oraz Natalia i Lech Rowińscy ze studia Beton, zakwalifikowani na krotką listę w 2011 roku za projekt kaplicy w Tarnowie nad Wisłą. Z kolei 11 lutego o swoich doświadczeniach opowiedzą autorzy budynków wyróżnionych w 2013 roku: Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z biura HS99 za gmach CINiBA w Katowicach oraz Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa) za węzeł przesiadkowy we Wrocławiu. Zaproszonym architektom zadamy pytanie o znaczenie lokalnych realizacji w kontekście myślenia o Europie jako mozaice kultur, miejsc, tradycji i technologii. Jak w kontekście europejskim można rozumieć specyfikę architektury poszczególnych krajów i gdzie, na tak pomyślanej mapie, znalazłyby się polskie miasta – zapowiadają organizatorzy.

21 stycznia 2016 roku, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu

goście: Romuald Loegler (Atelier Loegler), Natalia i Lech Rowińscy (Beton), prowadzenie: Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury)

11 lutego 2016 roku, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu

goście: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), prowadzenie: Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu)