02 - PARERGA - Wenecja

i

Autor: Archiwum Architektury Proste Historie, PARERGA, autorzy: Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa

Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji

2016-05-24 13:49

"Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.

Choć międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji koncentruje się na aktualnych i istotnych dla dyscypliny zagadnieniach, jednocześnie funkcjonuje w oderwaniu od licznych problemów nękających miasto. Uzupełnieniem i alternatywą dla międzynarodowej wystawy jest Biennale Urbana, do którego działań w 2016 roku dołączyła sekcja polska Fontego de’ Polacchi. W ramach inicjatywy powołanej przez Fundację Bęc Zmiana, zaprezentowana zostanie wystawa IN/VISIBLE CITY, na którą składają się dwa projekty: Niewidzialne miasto i Proste historie.

Niewidzialne miasto, projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii UAM oraz firmę Metropolis, poświęcony jest fenomenowi „codziennego urbanizmu” – oddolnym praktykom przekształcania miast. Wystawa prezentuje fotografie dokumentujące oddolne działania mieszkańców w przestrzeni miast, spontaniczne formy ich twórczej aktywności, gromadzi dowody współistnienia różnorodnych estetyk i wyobrażeń o współczesnym mieście, alternatywnych wobec wielkomiejskich, globalnych standardów. Rdzeniem projektu jest systematycznie uzupełniana internetowa baza fotografii, dokumentująca przejawy tego typu działań w Polsce.

Z kolei Proste historie, przygotowane przez zespół PARERGA (Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa), przedstawiają społeczny i funkcjonalny potencjał ogrodów działkowych w Polsce. Proste Historie prezentują różne wymiary ich funkcjonowania - od globalnego, poprzez urbanistyczny i architektoniczny, po społeczny. Więcej informacji: http://parerga.site/ oraz https://www.facebook.com/parerga.site.

Oprowadzanie kuratorskie, połączone z dyskusją z udziałem polskich i międzynarodowych ekspertów rozpocznie się w niedzielę 29 maja o godzinie 10:30 na placu Campiello della Maddalena na Cannaregio w Wenecji.

Kuratorki: Giulia Mazzorin, Bogna Świątkowska

Partnerzy: Polski Związek Działkowców, Culture.pl, Politechnika Wrocławska, Muzeum Architektury/Museum of Architecture - Wroclaw-PL, Teatro Marinoni (Officina Marinoni), Sale in Zucca, Momos, Festeggiamenti Malamocco, Salonistes, Spazi Docili [Docile Spaces]

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutu Polskiego w Rzymie.