Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury

Pracownie architektoniczne w drugim etapie postępowania przetargowego na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: C.F. Møller, Niras

2014-05-06 17:00

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie wyłoniony w ramach trwającego postępowania przetargowego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się piętnaście pracowni architektonicznych i konsorcjów z Polski i ze świata. Przedstawimy je w kolejnych artykułach. Która z pracowni zaprojektuje nową siedzibę muzeum?

Trwa postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie projektanta nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Postanowiliśmy przybliżyć działalność pracowni i zespołów zakwalifikowanych do drugiego etapu procedury, która nie jest tradycyjnym konkursem architektonicznym. Wybór prezentowanych realizacji jest subiektywny, a jego celem nie jest ukazanie punktowanych w ramach postępowania budynków i projektów, lecz przybliżenie dokonań pracowni.

C.F. Møller to jedna z najstarszych i największych skandynawskich pracowni architektonicznych. Została założona w 1924 roku, obecnie zatrudnia około 350 osób w głównym biurze w Aarhus, jak również w oddziałach w Kopenhadze, Aalborg, Oslo, Sztokholmie i Londynie. W swoim dorobku ma budynki instytucji publicznych, uniwersytety, budynki mieszkalne, szpitale i szkoły. Projektuje architekturę, architekturę krajobrazu, realizuje również zlecenia z zakresu planowania przestrzeni, logistyki i konsultacji. Za projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju w 2009 roku przyznano jej standard ISO 14001.

Pracownia C.F. Møller zakwalifikowana została do drugiego etapu postępowania zorganizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w konsorcjum z inżynieryjno-konsultingowym biurem projektów Niras, które zajmuje się doradztwem w różnych dziedzinach sektora budowlanego. Głównymi obszarami działalności firmy jest projektowanie, zarządzanie projektami oraz doradztwo inwestycyjne przy realizacji obiektów. Biuro Niras, które zatrudnia około 1300 pracowników na całym świecie, w tym w Polsce, odpowiedzialne jest m.in. za dostarczanie technologii dla projektu Hali Koncertowej w Kopenhadze, projektu Jeana Nouvela.

Pracownia architektoniczna C.F. Møller brała udział w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2007 roku, w którym zwyciężyła praca Christiana Kereza. Projekt duńskiej pracowni przewidywał wzniesienie serii połączonych ze sobą struktur z wewnętrznymi uliczkami, przestrzeniami publicznymi i placami. Punktem wyjścia był horyzontalny ornament obecny w zasadzie organizacji brył i na dachu, znajdujący kontynuację na terenie bezpośrednio przylegającym do budynku planowanego muzeum. Pracownia C.F. Møller zajęła również drugie miejsce w konkursie na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (2005), za projekt budynku z symbolicznym słońcem po środku.

Z pracowni wyszło szereg projektów, których przedmiotem były:-projekty przebudowy istniejących muzeów, m.in. rozbudowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishøj, Dania, 2009, rozbudowa Narodowego Muzeum Morskiego w Greenwich w Wielkiej Brytanii (2009-2011) oraz Muzeum Vasa w Sztokholmie (2010-2014)-projekty nowych siedzib dla instytucji takie jak Muzeum Sztuki Sogn & Fjordane w Førde, Norwegia (2006-2012) czy Centrum Darwina w Londynie, w formie betonowego kokonu o wysokości 8 kondygnacji, otoczonego przeszklonym atrium. Wewnątrz centralnego elementu przechowywane jest ponad 17 mln insektów i 3 mln roślin z kolekcji Muzeum Historii Naturalnej. Za tę realizację pracownia C.F. Møller otrzymała nagrodę Concrete Society Awards for Excellence.

Zobacz pełną listę piętnastu pracowni i konsorcjów zakwalifikowanych do postępowania, w którym wyłoniony zostanie projekt nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.