Projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

i

Autor: Archiwum Architektury

WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

2018-07-17 14:32

Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że praca architekta musi uwzględniać dziś potrzeby wszystkich użytkowników, zapewniając wszystkim pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz dostęp do wszelkich dóbr i usług, niezależnie od wieku, stopnia sprawności i wielu innych uwarunkowań. Zajęcia z projektowania uniwersalnego prowadzone są już na wielu polskich uczelniach, wciąż brakuje jednak polskojęzycznych publikacji, które w syntetyczny i przystępny sposób omawiałyby istniejące normy i parametry w tej dziedzinie. Lukę tę postanowiła wypełnić Fundacja Integracja, wydając ilustrowane kompendium projektowania bez barier.

„Włącznik” to pierwsza w Polsce publikacja dla architektów, która wykracza poza określone prawem minima i krok po kroku przybliża projektowanie uniwersalne, ułatwiając spełnienie wymagań powszechnej dostępności. Pokazujemy w nim, że dostępność to uwzględnianie nie tylko potrzeb osób poruszających się na wózku, ale i tych, którzy korzystają z kul, lasek, osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu i wszystkich z innymi rodzajami niepełnosprawności, czasowo niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi, osób starszych czy dzieci. Przedstawiamy konkretne dane parametryczne, dajemy więc narzędzie, które pozwoli projektować nietypowe rozwiązania i mierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest zaprojektowanie czy przekształcenie przestrzeni tak, by była uniwersalnie dostępna – tłumaczy Kamil Kowalski, autor „Włącznika”, na co dzień projektant i audytor dostępności architektonicznej w fundacji Integracja.

Książka przeprowadza czytelnika przez proces projektowania dostępnego – od położenia obiektu i jego relacji z otoczeniem, przez tworzenie przyjaznych przestrzeni wspólnych, po szczegółowe parametry urządzeń ułatwiających poruszanie się różnych grup użytkowników, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. „Włącznik” jest abecadłem, przy pomocy którego zdolny architekt będzie w stanie tworzyć dobre budynki – zachęca do lektury Krzysztof Chwalibóg, przewodniczący Polskiej Rady Architektury. Publikacja w wersji elektronicznej dostępna jest tu. Dla pierwszych pięciu osób, które w poście na naszym Facebookowym profilu zamieszczą poprawną odpowiedź na poniższe pytanie mamy też wersję drukowaną:

Włącznik – projektowanie bez barier

Autor: Kamil Kowalski

Redakcja: Tomasz Pisarzewski

Opracowanie graficzne: Tomek Domański i Mikołaj Olizar-Zakrzewski – Takie.Pany

Skład: Barbara Sadowska, Marta Burda, Tomek Domański

Korekta: Joanna Anna Dżaman, Ewa Sawicka

Zespół projektowy: Joanna Ejsmont, Jarosław Bogucki, Monika Okrasa, Tomasz Pisarzewski

Współpraca: Adam Buśko i Weronika Marciniak

Wydawca: Fundacja Integracja