Rewitalizacja siedziby Teatru Baj w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Rewitalizacja siedziby Teatru Baj w Warszawie

2017-08-29 19:45

Na początku września rozpocznie się rewitalizacja siedziby Teatru Baj i przedszkola 183 w Warszawie. Po przebudowie obie placówki zyskają nowoczesne przestrzenie, a dzielnica kolejny odnowiony zabytek.

Teatr Baj i przedszkole nr 183 mieszczą się w zabytkowym budynku przy ulicy Jagiellońskiej 28 na warszawskiej Pradze, wzniesionym w latach 1911-14 w latach według projektu Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa. Od 2010 roku kamienica znajduje się w rejestrze zabytków. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi z 2016 roku ingerencje w oryginalną substancję zostaną ograniczone do minimum. Po zakończeniu prac na parterze mieścić się będzie sala teatralna Teatru Baj z widownią dla 180 osób. Na pierwszym i trzecim piętrze powstaną dwie sale kameralne przeznaczone niewielkich grup.

Odnowione zostanie wejście do teatru od strony dziedzińca. Przestronny hol wewnątrz pomieści kasę, szatnię, portiernię i sklepik. Na drugim piętrze będzie przestrzeń wystawiennicza i sala edukacyjna Muzeum Lalek, natomiast na poddaszu - pracownia tworzenia dekoracji teatralnych. Powierzchnia użytkowa teatru to 8071,65 m². Przedszkole zajmie część budynku z wejściem od strony dziedzińca od 1. do 3. piętra głównego korpusu obiektu. Powierzchnia użytkowa przedszkola to 5367,95 m². Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rewitalizacja obejmie również teren wokół budynku – zostaną posadzone drzewa i krzewy. W czasie, gdy w budynku prowadzony będzie remont, Teatr uda się w podróż po Warszawie, Polsce i świecie. Wykonawcą inwestycji, realizowanej w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy, jest Konsorcjum firm: T4B Budownictwo Sp. z o.o. i T4B Sp. z o.o. Jej koszt to 25 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2019 roku.

Modernizacja budynku zostanie przeprowadzona w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji obejmującego inwestycje w nowe budynki oraz poprawę stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Na działania skupione na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku do 2022 roku Warszawa ma przeznaczyć 1,4 mld zł.