Serpentine Gallery Pavilion 2010 według Jeana Nouvela

i

Autor: Archiwum Architektury

Serpentine Gallery Pavilion 2010 według Jeana Nouvela

2011-07-05 2:00

W londyńskim parku Kensington Gardens otwarto kolejny, letni pawilon londyńskiej Serpentine Gallery. Tymczasowy obiekt co roku projektuje inne, znane i cenione biuro, nie mające jeszcze realizacji architektonicznej w Wielkiej Brytanii. Tym razem autorem pawilonu 'Red Sun' jest laureat Nagrody Pritzkera '08.

Latem 2009 do współpracy zaproszono architektów z SANAA. Koncepcja projektowa opierała się na dodaniu trzeciego wymiaru do tradycyjnie niskiej, parterowej budowli, jaką jest tymczasowy pawilon wystawowy. Z trawnika przed galerią wchodziło się do środka pod wijącą się rampą, która swój koniec miała wewnątrz sali audytoryjnej. W ten sposób projektanci zaznaczyli komunikację w obiekcie sąsiadującym z historycznym budynkiem galerii. Pawilon jest mariażem ascetycznych znaków - zabawą ze światłem i percepcją - które definiują nowy język architektury.

W 2010 roku pawilon stworzył Jean Nouvel, laureat Nagrody Pritzkera z 2008 roku. Budynek składa się z odważnych form geometrycznych o pochyłych ścianach wolnostojących. Na 12 metrach trawnika stanęła metalowa, lekka konstrukcja, na kórej rozpięto przepuszczające światło materiał. Mieszanka szkła, poliwęglanu i tkaniny w kolorze żywej czerwnieni, daje we wnętrzu energetyzujący efekt. Kolor odzwierciedla kultowe brytyjskie tradycyjne budki telefoniczne, skrzynki pocztowe i autobusy. Pawilony w londyńskim parku Kensington Gardens i odbywające się w nich imprezy, przyciągają do 250 tysiecy odwiedzających każdego lata. Uroczystość otwarcia pawilonu 'Red Sun' Nouvela zbiegła się z obchodami jubileuszu 40-lecia istnienia Serpentine Galerie.

Informacje: http://www.serpentinegallery.org/

Tymczasem w centrum finansowym Londynu powstaje One New Change, nowy punkt orientacyjny na mapie miasta, według projektu Ateliers Jean Nouvel i Sidell Gibson. Trudność przekształcania tej cześci zabytkowej dzielnicy polegała na bliskości współczesnego kompleksu w stosunku do katedry św. Pawła, historycznej tkanki objętej ochroną. Wysokość gmachu zrównana z XVII i XVIII -wieczną zabudową, za sprawą szklanej, barwionej elewacji, ma upodabnić się do sąsiednich kamienic. Wart 500 milionów funtów budynek, już w grudniu tego roku zostanie oddany do użytku.

Serpentine Gallery Pavilion 2009Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA© 2009 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

Serpentine Gallery Pavilion 2010Autor: Jean Nouvel© Ateliers Jean Nouvel / Fot. Philippe Ruault