Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury Sala Leonarda da Vinci. Ścianki działowe, gabloty i ławki w całym budynku zostaną obłożone wypolerowaną stalą, by stały się możliwie jak najmniej widoczne i nie konkurowały z cennymi eksponatami.

Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie

2017-08-16 19:09

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.

Muzeum Książąt Czartoryskich to pierwsze w tej części Europy muzeum publiczne. W jego zbiorach znajduje się 86 tys. obiektów, w tym dwa z najcenniejszych w Polsce obrazów - „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. W marcu 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie ogłosiło realizacyjny, dwuetapowy konkurs architektoniczny na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Scenariusz ekspozycji zakłada pokazanie w 24 salach na I i II piętrze Pałacu ok. 1100 obiektów w tym obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafiki oraz rękopisów i starodruków. Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmować będzie wszystkie pomieszczenia ekspozycyjne i ogólnodostępne. Do konkursu zgłosiły się 24 zespoły, ale zakwalifikowanych zostało 19. W pierwszym etapie wpłynęło 13 prac, z czego 3 zakwalifikowano do drugiego etapu.

Nagroda główna przypadła projektowi przygotowanemu przez pracownię ART FM Sp. z o.o. w składzie: Magdalena Piwek, Maksymilian Majoch, Mieczysław Bielawski oraz Łukasz Markiewicz. Jury doceniło walory i estetyczną spójność zwycięskiego projektu, który w twórczy sposób wykorzystał kontekst miejsca, oparty na zderzeniu sztuki starej ze współczesnymi tendencjami projektowania wnętrz. Na podkreślenie zasługuje kompleksowość zaprezentowanej koncepcji, rzetelność opracowania części opisowej i przejrzystość przekazu części graficznej. Jury zdaje sobie sprawę z trudności, przed jakimi postawiony będzie Projektant, jednak wyraża przekonanie, że walory nagrodzonej pracy, a także zaprezentowany w niej wysoki poziom warsztatowy gwarantują – przy współpracy z Zamawiającym – osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu. Jury wyraża nadzieję, że odnowione muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie – czytamy w uzasadnieniu.

Drugie miejsce zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini, przygotowana z zespołem: Agnieszka Bińczycka, Matteo Crociani, Szymon Ruszczewski i Annalisa Tronci. Trzecie miejsce jury przyznało projektowi przygotowanemu przez arch. wnętrz Marka Mikulskiego, dr inż. arch. Macieja Małachowicza oraz arch. Wnętrz Macieja Mikulskiego.

Nagrodzone prace można oglądać od 18 sierpnia do 15 września w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich.