Toaleta publiczna dla Płocka. Wyniki konkursu KOŁO

i

Autor: Archiwum Architektury Grand Prix „Łazienka KOŁO 2016”, autorzy: Stanisław Łakiński, Łukasz Spychaj (Poznań)

Toaleta publiczna dla Płocka. Wyniki konkursu KOŁO

2016-06-27 12:06

Rozstrzygnięto osiemnastą edycję konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej w Płocku. Grand Prix otrzymała praca Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja z Poznania. Zwycięski projekt zakłada budowę obiektu w postaci sztucznego pagórka, harmonijnie wpisanego w parkowe otoczenie.

Pod koniec 2015 roku, w ramach akcji Nie olewamy miasta, zapytano mieszkańców ośmiu największych miast w Polsce, czego najbardziej brakuje w miejscach ich zamieszkania. Wśród 5 głównych potrzeb, wskazano m.in. konieczność wybudowania nowych toalet publicznych. Problem ich deficytu podejmowany jest od kilkunastu lat w ramach konkursu KOŁO. W jego wyniku zrealizowano już kilka obiektów - m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie (projekt: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska) oraz toaletę w Kazimierzu Dolnym (projekt: Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz).

Przedmiotem tegorocznej, osiemnastej już edycji konkursu, było opracowanie projektu koncepcyjnego wolnostojącej toalety miejskiej w Płocku. Na lokalizację wybrano aleję Antoniego Roguckiego - ciąg spacerowy, znajdujący się na największym osiedlu Płocka - Łukasiewicza. Osiedle powstało w latach 70-tych XX wieku i zdominowane jest przez wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. Aleja Antoniego Roguckiego stanowi miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców osiedla oraz wraz z aleją Spacerową tworzy zielony ciąg pieszy, połączenie ze Starym Miastem i nabrzeżem wiślanym. O miejscu powstania toalety zdecydowali sami mieszkańcy – zgłaszając je m.in. w ramach budżetu partycypacyjnego.

W tym roku na konkurs wpłynęło blisko 300 zgłoszeń. Grand Prix otrzymała praca Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja z Poznania. Autorzy ukryli toaletę w sztucznym wypiętrzeniu terenu. Przekryty zielonym dachem obiekt nie zmniejsza przestrzeni rekreacyjnej parku i wpisuje się w zastany układ ścieżek. W uzasadnieniu jury czytamy: Nagroda została przyznana za wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw, spotkań. Toaleta miejska jest tylko jednym z powodów do złożenia tam wizyty. (...) Porośnięta endemiczną roślinnością skarpa w lecie będzie miejscem spotkań, a w zimie górką saneczkową. Proekologiczne ukształtowanie przestrzeni trafnie odczytuje współczesne wyzwania stojące przed architekturą. Urząd Miasta Płock, który jest partnerem konkursu, wyraził gotowość realizacji zwycięskiej pracy.

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało pięć wyróżnień. Wyróżnienie I stopnia otrzymali Antoni Łanocha i Agnieszka Biesaga (Kraków), wyróżnienie II stopnia Michał Bakuła (Sierpc), trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski (Gdańsk), Damian Fryde, Szamil Jachimczyk i Damian Granosik (Łodź) oraz Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska i Aleksandra Boniecka (Warszawa). Osobne wyróżnienie przyznali także internauci. W głosowaniu przeprowadzonym na stronie organizatora konkursu najwięcej głosów otrzymała praca Bartosza Młynarskiego i Dariusza Michałkowskiego.

Prace oceniało jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz & Associates.