osiedle Tysiąclecia

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment katowickiego osiedla Tysiąclecia, które Aleksander Franta zaprojektował wraz z Henrykiem Buszką. Modernistyczne miasto w parku powstawało do 1959 roku do lat 90. Dziś na 200-hektarach mieszka ok. 30 tys. osób. W ostatnich latach autorzy osiedla często występowali przeciwko jego dogęszczaniu i niszczeniu ich autorskiej urbanistycznej koncepcji. Pośrodku ukończony w 1994 roku Zespół Szkół Artystycznych, również autorstwa Henryka Buszko i Aleksandra Franty, fot. skyandyou/serwis prasowy

Twórcy Śląskiej Architektury - Aleksander Franta

2015-12-15 15:08

SARP odział w Katowicach i Biblioteka Śląska w Katowicach zapraszają na wystawę „Przestrzeń i człowiek są 4-ro-wymiarowcami” ukazującą dorobek Aleksandra Franty, współautora najwybitniejszych powojennych modernistycznych realizacji Śląska, teoretyka architektury i laureata Honorowej Nagrody SARP 1975.

Człowiek – żyje w przestrzeni. Jest do życia w niej nieprzystosowany – nie ma ochrony. Musi przysposabiać przestrzeń, w której żyje, do swoich potrzeb. Przestrzeń (i on sam) jest 3-wymiarowa i trwa w czasie. Przestrzeń i człowiek są „4-ro-wymiarowcami”. Przysposobienie jej do potrzeb człowieka – do życia w niej – polega na: zorganizowaniu jej w sprawną strukturę i na jej ukształtowaniu w trafną i trwałą formę – te słowa dr Aleksandra Franty towarzyszą wystawie prezentowanej w Galerii Architektury SARP Katowice.

Aleksander Franta urodził się w 1925 roku. Architekturę studiował w Krakowie (dyplom 1949). W 1958 roku wraz ze zmarłym w tym roku Henrykiem Buszką założył biuro projektowe pod nazwą Pracownia Projektów Budownictwa Ogólnego, jedyną taką prywatną, autorską pracownię działającą w PRL-u. Najważniejsze ich realizacje to katowickie osiedla Tysiąclecia (z zespołem tzw. Kukurydz, dwoma kościołami, szkołami artystycznymi) i Roździeńskiego (tzw. Gwiazdy) oraz zespół uzdrowiskowy w Ustroniu-Zawodziu (tzw. Piramidy). W sumie architekt ma na koncie ok. 500 koncepcji projektowych i 470 zrealizowanych obiektów. Od zawsze zafascynowany górami, był dobrym narciarzem. Na wystawie można zobaczyć między innymi jego znakomite, słynne już szkice.

Wystawa jest częścią projektu "Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety", który ma na celu dokumentowanie, opracowanie i promocję dziedzictwa architektury powstającej w województwie śląskim po 1945 roku.

Do 14 stycznia 2016Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9