Architektura MuratorWydarzeniaTychy – sacrum w mieście socjalistycznym

Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym

Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.

Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym
Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, proj. Stanisław Niemczyk; fot. Olerys, CC-BY-SA-3.0
Polski kościół XXI wieku – jaka powinna być współczesna architektura sakralna. Apel architektów do władz administracji lokalnej i kościelnej Rozstrzygnięto konkurs na projekt kościoła rzymsko-katolickiego na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Wyróżnione prace mają stanowić głos w dyskusji na temat projektowania współczesnych świątyń. Publikujemy projekty konkursowe oraz apel środowiska architektów do władz administracji lokalnej i kościelnej.
Nowoczesna katedra w Kenii – jak to się robi w Afryce Kenijskie Kericho, słynące z największych na Czarnym Lądzie plantacji herbaty, doczekało się nowoczesnej świątyni dla 1500 wiernych. Projekt pierwszej w mieście katedry opracowało brytyjskie biuro John McAslan + Partners.
Sukces polskiego studenta. Filip Strzelecki laureatem nagrody Faith&Form dla architektury sakralnej Filip Strzelecki, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jest jednym z laureatów tegotocznej edycji nagrody IFRAA Faith&Form dla architektury sakralnej. Zwycięska praca to projekt kaplicy św. Wojciecha z założeniem krajobrazowym w Fiszewe koło Elbląga.  
Rozbudowa kościoła w Rokietnicy Nową bryłę zaprojektowano na planie krzyża greckiego, którego jedno z ramion styka się z dawnym prezbiterium. W nawiązaniu do neogotyckiej świątyni z czerwonej cegły zaproponowano przekrycie z miedzianej blachy – o realizacji projektu piszą jego autorzy Paweł Kobryński i Wojciech Krawczuk z biura Front Architcts.
Kaplica w Tarnowie na Mazowszu Skromność, prostota, szczerość, minimalizacja środków i kosztów to cechy dotychczas prawie niespotykane w polskiej architekturze sakralnej. Najmłodsze pokolenie projektantów redefiniuje stylistykę miejsca kultu, odwołując się do uniwersalnych, pozareligijnych symboli, ale wykorzystując lokalną tradycję, budulec i zaangażowanie użytkowników.
Kościół przy autostradzie projektu schneider+schumacher Biała, geometryczna konstrukcja to jedyny obiekt sakralny w regionie Siegerland położony przy autostradzie. Budynek zaprojektowany przez pracownię schneider+schumacher z daleka przypomina tradycyjną bryłę kościoła, jest zgeometryzowany i uproszczony jak piktogram