Dwudziestolecie Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Wystąpienie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Małgorzaty Omilanowskiej podczas wernisażu wystawy z okazji jubileuszu 20-lecia "Architektury-murator". Fot. Marcin Czechowicz

Urodzinowa wystawa „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2014-10-22 19:10

Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej. „Architektura-murator” była pierwszym pismem, które w rzeczywistości wolnego rynku próbowało pokazywać, co dobrego dzieje się w architekturze – mówiła na otwarciu ekspozycji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Na urodzinowym wernisażu, który zgromadził ponad 600 osób, gościli m.in. wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda oraz jego żona – scenograf Krystyna Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, ambasador Królestwa Hiszpanii Agustín Núñez Martínez, a także liczni architekci, przedstawiciele środowisk artystycznych i biznesu

2 października w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbył się wernisaż wystawy polskiej architektury współczesnej zorganizowanej przez nasz miesięcznik z okazji jubileuszu 20-lecia. W ramach ekspozycji do 14 grudnia na parterze dawnego pawilonu meblowego Emilia, w którym dziś mieści się tymczasowa siedziba MSN-u, można oglądać 25 makiet wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku. Modele te tworzą bezprecedensową w naszym kraju kolekcję architektoniczną, która po zakończeniu wystawy zostanie przekazana stołecznemu muzeum na własność.

Dwudziestolecie Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Zwiedzanie wystawy kolekcji "Architektury-murator" po uroczystym wernisażu. Na pierwszym planie makieta ratusza warszawskiej dzielnicy Białołęka. Fot. Marcin Czechowicz

Pięknie się składa, ze możemy mówić o dobrej polskiej architekturze w 25-lecie wolnej Polski, z 20 rocznikami „Architektury-murator” w ręku, i cieszyć się, że ta rzeczywistość architektoniczna, zarówno pisana, ilustrowana, jak i tworzona, budowana i projektowana, doszła do takiego punktu, że jest polską dumą – mówiła na otwarciu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. – Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej. Wydawane w czasach PRL-u tytuły przestały istnieć i właściwie nikt nie mówił i nie pisał wówczas o architekturze w sposób profesjonalny. „Architektura-murator” była pierwszym pismem, które w rzeczywistości wolnego rynku próbowało pokazywać, co dobrego wydarza się w architekturze – stwierdziła minister.

Na urodzinowym wernisażu, który zgromadził ponad 600 osób, gościli m.in. wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda oraz jego żona – scenograf Krystyna Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, ambasador Królestwa Hiszpanii Agustín Núñez Martínez, zastępca prezydenta miasta Szczecina Piotr Mync, zastępca prezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, senator RP Janusz Sepioł, a także liczni architekci, przedstawiciele środowisk artystycznych i biznesu.

Wystawie towarzyszą spotkania i dyskusje. 9 października w przestrzeni muzeum miała miejsce debata 25 lat: wolność, architektura, zmiana, w której wzięli udział niektórzy autorzy prezentowanych na ekspozycji obiektów, wśród nich m.in. Ewa Kuryłowicz, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Robert Konieczny, Andrzej Bulanda, Wojciech Grabianowski, Zbigniew Maćków i Fernando Menis. Spotkanie, poświęcone społecznym funkcjom architektury, poprowadził Piotr Sarzyński, redaktor tygodnika „Polityka”.

W trakcie dyskusji zastanawiano się m.in. czy architektura pojedynczych obiektów może wpływać na jakość przestrzeni naszych miast oraz jaka powinna być rola architektów w kreowaniu świadomosci estetycznej rodaków. Kolejne spotkania odbędą się w listopadzie i w grudniu. 20 listopada debatę Myślenie modelem poprowadzi Tomasz Fudala, kurator kolekcji „Architektury-murator” ze strony MSN-u, a na 11 listopada zaplanowano finisaż ekspozycji, któremu towarzyszyć będzie dyskusja Dokąd zmierza architektura?, moderowana przez architekta i krytyka architektury Grzegorza Stiasnego oraz redaktor naczelną naszego miesięcznika, a zarazem pomysłodawczynię kolekcji – Ewę P. Porębską.

Dwudziestolecie Architektury

i

Autor: Marcin Czechowicz Bankiet po wernisażu wystawy