Architektura MuratorWydarzeniaWarszawskie Rozmowy o rewitalizacji

Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji

Konfrontacja niemieckich i polskich doświadczeń w dziedzinie rewitalizacji była tematem siódmej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych. W trakcie spotkania zastanawiano się m.in., czy odnowa miast musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi oraz jak prowadzić projekty partycypacyjne, by w dyskusję o przyszłości angażowały się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również mieszkańcy.

Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji
Trammplatz w pobliżu Nowego Ratusza – jedna ze zrewitalizowanych przestrzeni Hanoweru; fot. Landeshauptstadt Hannover/serwis prasowy
Kolejne centrum kreatywności na warszawskiej Pradze: rozstrzygnięcie konkursu Władze m.st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na projekt wielofunkcyjnego obiektu dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców pod nazwą Centrum Kreatywności Nowa Praga. Zwyciężyła pracownia architektoniczna TREKTURA.
Rewitalizacja po baskijsku. Rozmowa z Alfonso Martinez Cearrą Jak sprawić, by ludzie poczuli się właścicielami miejskiej przestrzeni? Co decyduje o sukcesie miasta na globalnej arenie? Rozmawiamy z dyrektorem generalnym stowarzyszenia Bilbao Metropoli-30, które odegrało kluczową rolę w procesie transformacji stolicy Kraju Basków.
Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo Tegoroczne biennale sztuki współczesnej Manifesta 12 będzie miało nietypowy charakter, po raz pierwszy przygotowuje je bowiem biuro architektoniczne, w dodatku jedno z bardziej znanych na świecie - holenderska OMA.
Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej Na 4-hektarowym terenie dawnej fabryki obrabiarek w Dąbrowie Górniczej planowane jest nowe centrum miasta. Aby pokazać mieszkańcom potencjał tej przestrzeni, organizowane są tam obecnie różnego rodzaju wydarzenia i dyskusje. Wkrótce rozpisany zostanie także konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie całego obszaru.
Luneta Warszawska - rewitalizacja fortu w Krakowie Charakterystyczne wnętrza dziewiętnastowiecznego fortu, najstarszego elementu austriackiej Twierdzy Kraków, zostały przez pracownię URBA Architects zaadaptowane na potrzeby hostelu.
Otwarta Ząbkowska – pomysł na uspokojenie ruchu samochodowego i integrację mieszkańców Zamykanie ulic i ograniczanie ruchu samochodowego budzi w Polsce ogromne kontrowersje. Warszawscy społecznicy znaleźli patent na stopniowe przyzwyczajanie mieszkańców do przyszłych zmian.