Architektura MuratorWydarzeniaWarszawskie Rozmowy o rewitalizacji

Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji

Konfrontacja niemieckich i polskich doświadczeń w dziedzinie rewitalizacji była tematem siódmej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych. W trakcie spotkania zastanawiano się m.in., czy odnowa miast musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi oraz jak prowadzić projekty partycypacyjne, by w dyskusję o przyszłości angażowały się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również mieszkańcy.

Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji
Trammplatz w pobliżu Nowego Ratusza – jedna ze zrewitalizowanych przestrzeni Hanoweru; fot. Landeshauptstadt Hannover/serwis prasowy
Rewitalizacja placu Wolności w Biłgoraju W ramach przyjętego w lipcu Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017-2023 władze Biłgoraju przymierzają się do modernizacji placu Wolności. Projekt nowego zagospodarowania tej przestrzeni wykonała pracownia PP STUDIO.
Rewitalizacja placu w historycznym centrum Biłgoraja - wybrano zwycięski projekt W konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta wyłoniono najlepszy projekt na rewitalizację placu w historycznym centrum Biłgoraja. Zwycięski projekt gdyńskiej pracowni Pniewscy Architekci został doceniony za walory funkcjonalno-przestrzenne.
Folwark w Chorowicach Zespół zabudowań dawnego folwarku w podkrakowskiej wsi Chorowice zyskał nowe życie. Za projekt jego odbudowy i rozbudowy odpowiada pracownia Karpiel Steindel.
Zespół sakralny parafii św. Moniki w Poznaniu Na poznańskim Strzeszynie w północno-zachodniej części miasta trwa realizacja kościoła według projektu pracowni Litoborski+Marciniak.
Zespół biurowo-mieszkalny Browary Warszawskie Biuro JEMS Architekci opracowało projekt wielofunkcyjnego zespołu, którego budowa planowana jest na blisko 4,5-hektarowym terenie dawnych Browarów Warszawskich.
Rewitalizacja od strony podwórka Od 7 czerwca do 5 lipca widzowie w 10 miastach Polski mieli szansę obejrzeć film dokumentalny Izy Rutkowskiej, który stanowił podsumowanie jej wrocławskiego projektu na Przedmieściu Oławskim. 4 lipca dokument Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców pokazywany był w warszawskiej Zachęcie. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem autorki, Jacka Grunt-Mejera, specjalisty do spraw rewitalizacji w stołecznym ratuszu oraz Bogusława Machalskiego, jednego z mieszkańców kamienicy na Przedmieściu Oławskim, który opowiadał, jak dzięki działaniom artystki niewielka społeczność tzw. Trójkąta Bermudzkiego we Wrocławiu poczuła się wspólnotą – podsumowanie Tomasz Żylskiego.