Warszawskie spacery – plac Grzybowski

i

Autor: Archiwum Architektury Plac Grzybowski, fot. Tomasz Siwiec/serwis prasowy

Warszawskie spacery – plac Grzybowski

2016-06-23 16:52

W niedzielę - 26 czerwca - organizatorzy projektu Tu było, tu stało zapraszają na wycieczkę po placu Grzybowskim – miejscu związanym z żydowską Warszawą, które dziś odradza się między innymi dzięki rewitalizacji pobliskiej ulicy Próżnej.

Będzie to już dziewiąty Spacer Architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście zorganizowany przez twórców projektu Tu było, tu stało oraz Stowarzyszenie Masław. Tematyka spacerów dotyczy dziedzictwa kulturowego tej części stolicy i jest związana z wydaną w 2015 roku bezpłatną mapą Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 roku.

Plac Grzybowski to jeden z najstarszych placów w mieście, należący do "Siedmiu placów Warszawy" otaczających wieńcem Ogród Saski, stanowiących centrum przedwojennej stolicy. Jego okolice zamieszkiwane były głównie przez ludność żydowską. W latach 1940-1942 znajdował się w obrębie warszawskiego getta i od wojny jest jednym z niewielu, częściowo zachowanych miejsc związanych z żydowską kulturą Warszawy. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję przyjrzeć się temu, co z tej kultury ocalało i posłuchać o przemianach placu po 1989 roku, a także o rewitalizacji kamienic na ulicy Próżnej – zapowiadają organizatorzy. Spacer poprowadzi Tomasz Siwiec - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Zarządu Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, architekt w pracowni architektoniczno-konserwatorskiej Fronton.

26.06.2016, godz. 12 Prowadzenie: Tomasz Siwiec Start: skwer na placu Grzybowskim Wstęp wolny

facebook.com/TuByloTuStalo www.maslaw.org.pl