Wrocław: European Best Destination 2018

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe bulwary nad Odrą (proj. Piotr Żuraw Architekt) oddano do użytku w 2015 roku. Rewitalizacja objęła odcinek między mostami Piaskowym i Grunwaldzkim; fot. dzięki uprzejmości urzędu miasta

Wrocław: European Best Destination 2018

2018-02-13 12:24

Wrocław zwyciężył w ogólnoeuropejskim plebiscycie na najciekawsze miasto do odwiedzenia w 2018 roku, pokonując m.in. Paryż, Amsterdam i Bilbao.

Konkurs na najciekawsze miasta na starym kontynencie od 2009 roku organizuje European Best Destination zrzeszająca największe biura turystyczne w Europie. Stolica Dolnego Śląska była jedynym polskim miastem biorącym udział w tegorocznej edycji plebiscytu – oddano na nią w sumie 41 148 głosów ze 146 krajów. Na drugim miejscu uplasowało się Bilbao (39 845), na trzecim francuski Colmar (32 185), a na kolejnych pozycjach m.in. Hvar w Chorwacji (30 023), Ryga (29 456) i Mediolan. Aby wziąć udział w konkursie, najpierw specjalna kapituła musi przyznać danemu ośrodkowi nominację. Jak tłumaczy Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki, Wrocław ją uzyskał, ponieważ zagranicą jest coraz bardziej znany, rocznie odwiedza go nawet 4-5 mln turystów. Organizacja dużych przedsięwzięć, jak Europejska Stolica Kultury 2016 czy World Games 2017, udowodniła, że Wrocław jest gotowy na więcej. Otrzymanie tytułu European Best Destination 2018 z pewnością wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie Wrocławiem. To z kolei przełoży się na wpływy branży hotelarskiej i gastronomicznej w mieście – mówi.

Warto dodać, że stolica Dolnego Śląska w tym roku ponownie ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Od ubiegłego roku oprócz innowacji w zarządzaniu wprowadziliśmy ideę zrównoważonego rozwoju, jako główne założenie przyświecające rozwojowi miasta. Uwidacznia się to w różnych obszarach aplikacji, dotyczących na przykład zagospodarowania gruntów, mobilności, wody w mieście i oczywiście tych związanych ze zmianami klimatu. Komisja zobaczy progres i konsekwencję w działaniu – tłumaczyła niedawno Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. Decyzję odnośnie zwycięskiego miasta Komisja Europejska podejmie w czerwcu.