Architektura MuratorWydarzeniaZdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie

Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie

Fotografia ukazująca fragment zielonego dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otrzymała jedną z głównych nagród w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Autorką zdjęcia jest pochodząca z Gliwic fotografka Beata Zawrzel.

Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie
I nagroda w kategorii Środowisko w konkursie Grand Press Photo, autorka: Beata Zawrzel
Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.
Wiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim Filolog z wykształcenia i nauczyciel z zawodu, Juliusz Sokołowski od lat z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. O odrębności jego spojrzenia oraz doskonałości warsztatu świadczyć mogą wielokrotne publikacje na łamach miesięcznika „Architektura-murator" oraz bliska współpraca z pracowniami, takimi jak JEMS Architekci. W ramach spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu Sokołowski opowie o swoim rzemiośle i podejściu do fotografii.
Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016 Znamy wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu na najlepsze zdjęcia architektury. Ostatecznych laureatów poznamy już wkrótce podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.
Bohaterowie, których kochamy. Konkurs Heroes We Love – Bohaterowie, których kochamy – to organizowany na Instagramie konkurs fotograficzny dotyczący sztuki socjalizmu – pomników, architektury, dzieł malarskich i dizajnu. Prace można zgłaszać do 30 listopada 2016 roku, a nagrody wynoszą 250 euro za I miejsce i 150 euro za II miejsce (zostaną przyznane dwie drugie nagrody).
Fotografia w służbie architektury? Jaką rolę pełni architektoniczna fotografia w tak powszechnej dziś kulturze obrazkowej? Czy jest odrębną dziedziną sztuki, czy po prostu narzędziem marketingowym, którym posługują się projektanci i czasopisma? Jak oddziałuje na samą architekturę i czy ma moc zmieniania świata? Maja Mozga-Górecka recenzuje dwa istotne dla tej dziedziny wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie: londyńską wystawę Constructing Worlds i premierowe wydanie książki Shooting Space.
Fotografia jako narzędzie krytyki architektonicznej Podobnie jak portret człowieka, zdjęcie architektury może być realistyczne lub idealizujące, stanowić dokumentację obiektu lub jego karykaturę. Zdjęcia mogą świadomie odkrywać lub ukrywać architektoniczną koncepcję; interpretować, nadinterpretowywać, przeinaczać – o znaczeniu zdjęć prezentujących budynki w profesjonalnym czasopiśmie architektonicznym oraz ich doborze pisze redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska.