Dom w Schuttorf

i

Autor: Archiwum Architektury Dom w Schüttorf projektu Schröderwenning Architekten Ingenieure. Fot. Röben

Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

2015-02-27 15:42 Materiał sponsorowany

Projektanci biura architektonicznego Schröderwenning Architekten Ingenieure zaprojektowali dom dla wielopokoleniowej rodziny. W dwukondygnacyjnym budynku o zwartej bryle znalazły się trzy mieszkania z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Na elewacji zastosowano szarą, cieniowaną cegłę, która harmonizuje z otoczeniem i decyduje o ponadczasowym wyglądzie domu.

Wymagania inwestorów wobec projektu były jasno zdefiniowane: zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia rodziny powinny mieszkać i pracować pod jednym dachem. Oprócz tego, budynek miał posiadać elewację nie wymagającą konserwacji, a przestrzenie wewnętrzne powinna cechować uniwersalność.

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Schröderwenning Architekten Ingenieure dom dla trzypokoleniowej rodziny wzniesiono w niemieckim miasteczku Schüttorf. W dwukondygnacyjnym domu o zwartej bryle znalazły się trzy mieszkania z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Wszystkie przestrzenie zaprojektowano w taki sposób, aby były otwarte i zapewniały jak największą uniwersalność. Rzuty mają strukturę modułową, a poszczególne poziomy sobą połączone poprzez położoną z przodu budynku klatkę schodową wraz z windą.

Harmonia dwóch światów

Bryła budynku została rozczłonkowana od strony południowej, dzięki czemu uzyskano optymalne doświetlenie pomieszczeń i zapewniono widoki na otaczającą zieleń. Na wszystkich kondygnacjach znalazły się obszerne tarasy, a na powierzchniach dachowych patia. Rosnący w ogrodzie starodrzew został zachowany w możliwie największym stopniu, a ukształtowanie lekko opadającego terenu wykorzystano do ukrycia pomieszczeń pomocniczych znajdujących się w parceli.

Spójna całość

Projektantom zależało na wprowadzeniu nowej budowli w dialog z sąsiadującymi budynkami, dlatego zdecydowano się na zastosowanie cegły klinkierowej Röben FARO o cieniowanej szarej kolorystyce i podłużnym formacie. Zastosowanie takiego materiału pozwoliło przejąć dopasować obiekt do najbliższego otoczenia. Kolor oraz faktura cegły FARO współgra także z otaczającymi dom pniami drzew w kolorze szaro-srebrnym. Wiązanie "na dziko" oraz gra kolorów decydują o nowoczesnym, a jednocześnie ponadczasowym charakterze elewacji budynku. Oprócz cegły, na elewacjach zastosowano lamele drewniane w kolorze sosny, które harmonizują z szarym kolorem elementów ceramicznych.

Bezproblemowa elewacja

Określone przez inwestora wymagania - łatwość utrzymania elewacji w czystości, jej wytrzymałość i odporność - zostały spełnione przez zastosowanie cegieł klinkierowych Röben. Nie bez znaczenia był również ich kolor. Szara cieniowana cegła FARO pozwalała osiągnąć efekt gry kolorów, a jej wydłużony format nadał budynkowi nowoczesnego charakteru. Wewnętrzne strony balustrad tarasów dachowych zostały wykonane z tego samego klinkieru, dzięki czemu stanowią one efektowną i spójną całość z elewacją.