Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Atelier PS
Atelier PS
Atelier PS s.c.
ul. Jordana 10/8
40-056 Katowice
tel. 32 2514778
fax 32 25 18 218
e-mail: atelierps@home.pl
www.atelierps.home.pl

Mirosław Polak i Marek Skwara założyli biuro Atelier PS w 1982 roku w Katowicach; dziś pracownia ma także swój oddział w Warszawie. W latach 1982-1995 pracowali jako asystenci w Zespole Urbanistyki WAPŚl w Gliwicach, w latach 1990-91 prowadzili zajęcia z projektowania architektonicznego w uniwersytecie w Sheffield oraz w Architectural Association w Londynie. W pracowni powstało ponad 300 projektów realizacyjnych, koncepcyjnych, studialnych; architekci zaprojektowali m.in. Ośrodek Wydawniczy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Bielsku-Białej (1991); Urząd Miejski w Bytomiu (1993), biura „Gazety Wyborczej” Katowice (1994); rezydencję muzyków w Bazylei (1996); Urząd Pocztowy w Chrzanowie (1996); MG Centrum Toyota z restauracją i galerią sztuki (2001), osiedle mieszkaniowe w Ząbkach k. Warszawy (2007); siedzibę Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach (2011), liczne salony z serwisami dla dealerów samochodów Toyota, Lexus, Skoda, Mazda, Peugeot, Honda, a także BMW/Mini dla Bawaria Motors w Katowicach (2011); rozbudowę Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2013). Projektują zarówno domy jednorodzinne, jak i obiekty i centra handlowe oraz adaptacje i rozbudowy zakładów przemysłowych. Sa laureatami nagród i wyróżnień SARP przyznawanych przez Zarząd Główny oraz oddziały Katowice i Kraków. Posługują się powściągliwymi, eleganckimi formami, chętnie stosując elementy konstrukcji i detal z metalu, które, jak mówią, są wyrazem ich gry z ideą dekostruktywizmu.

Apartementy VIDOK w Katowicach od Franta Group W ramach inwestycji Apartementy VIDOK na zaniedbanych terenach przy wjeździe do centrum Katowic powstanie zespół trzech budynków ze 150 mieszkaniami. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Franta Group.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Mieszkanie Plus Wrocław – wyniki konkursów na trzy niskobudżetowe osiedla w stolicy Dolnego Śląska PFR Nieruchomości ogłosiło wyniki trzech konkursów na projekty wrocławskich osiedli w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Nowe zespoły przy ulicach Hermanowskiej, Białowieskiej oraz Kolejowej powstać mają według koncepcji pracowni S.A.M.I. Architekci, Tektura oraz B2Studio.
Kolejna katowicka ikona? – o Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach Michał Stangel Wnętrza budynku Wydziału Radia i Telewizji zrealizowano z ogromną dbałością o detal. Surowe faktury cegły, pustaków ceramicznych i betonu kontrastują z modrzewiowym drewnem. Te różnorodne materiały zachęcają, by je dotknąć; można by tu prowadzić seminarium z Oczu skóry Juhaniego Pallasmy. Wszystko razem sprawia wrażenie doskonale zharmonizowanej, surowej, ale zarazem przyjaznej przestrzeni – pisze Michał Stangel.
Bastion Świętej Barbary na Jasnej Górze W kazamatach pochodzącego z XVII wieku bastionu Świętej Barbary architekci zaprojektowali zupełnie nową przestrzeń – kaplicę Golgoty Wschodu. Aby uzyskać odpowiednią strefę ekspozycyjną, zdecydowali się poszerzyć wnętrza o niezbadane dotąd podziemia obiektu – o realizacji nowej przestrzeni kontemplacyjnej, upamiętniającej Polaków, którzy zginęli za wschodnimi granicami naszego kraju po 17 września 1939 roku pisze Marek Skwara.
V4 Family Houses 2015 To już ósma edycja przedsięwzięcia, w ramach którego zaprezentowane zostaną najciekawsze domy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wśród nich dziesięć realizacji polskich architektów.
Zintegrowane Centrum Studenckie Uniwersytetu Śląskiego projektu Atelier PS Projekt Zintegrowanego Centrum Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powstał w ramach warsztatów przeprowadzonych w połowie 2014 roku przez katowicki oddział SARP. Prezentujemy zwycięską koncepcję zespołu w składzie Marek Skwara, Mirosław Polak i Michał Jatczak.