Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Skidmore, Owings and Merrill
Skidmore, Owings and Merrill
Skidmore, Owings and Merrill
The Broadgate Tower
20 Primrose Street
EC2A 2EW Londyn
tel. 44 207 798 1000
fax 44 207 798 1100
e-mail: somlondon@som.com
www.som.com

Jedna z największych i najstarszych pracowni architektonicznych świata, która ma już na koncie ponad 10 tys. zrealizowanych obiektów w przeszło 50 krajach. Została założona w Chicago w 1936 roku przez Louisa Skidmore’a i Nathaniela Owingsa, do których w 1939 dołączył John O. Merrill. SOM przyczyniło się do popularyzacji stylu międzynarodowego, początkowo wzorując się na realizacjach Miesa van der Rohe, stąd Frank Lloyd Wright opatrzył pracownię przezwiskiem Trzech ślepych Miesów. Wiele realizacji SOM stanowi dziś ikony nowoczesnej architektury Ameryki: Lever House w Nowym Jorku (1952), kaplica akademicka Air Force w Colorado Springs (1958), John Hancock Center (1969) i Sears Tower (1973), oba w Chicago. SOM specjalizuje się w budowie komercyjnych biurowców wysokiej klasy, zwłaszcza drapaczy chmur. Kolejne ich realizacje biją rekordy wysokości – ukończony w 2010 roku wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju o wysokości 828 metrów jest obecnie najwyższym budynkiem świata. W Nowym Jorku realizuje spektakularny projekt One World Trade Center, zwany Freedom Tower, który powstaje w miejscu odbudowywanego kompleksu World Trade Center – po ukończeniu w lutym 2014 jest najwyższym wieżowcem Ameryki. Pozostałe wieże na placu WTC mają zostać skończone w 2015 roku. W Polsce pracownia zrealizowała jeden z najlepszych wysokościowców w kraju – Rondo 1. To wysoki na 192 metrów biurowiec znajdujący się przy Rondzie ONZ w Warszawie. Jest jednym z najsmuklejszych i najbardziej transparentnych wieżowców stolicy z charakterystyczną przeszkloną wieżą z 18 szybkobieżnymi windami dostawioną do głównej bryły. Obecnie SOM ma oddziały w Chicago, Nowym Jorku, San Francisco, Waszyngtonie, Londynie, Hongkongu, Szanghaju, Abu Zabi i Bombaju.

WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
PLACES + SPACES – cykl dyskusji o mieście. Placemaking i rozwój metropolii Z inicjatywy polskiego oddziału Urban Land Institute rusza cykl dyskusji o wpływie nowych inwestycji na przestrzeń miast. Gośćmi pierwszego spotkania będą Daniel Ringestein z amerykańskiej pracowni SOM oraz Alfonso Martinez Cearra ze stowarzyszenia Bilbao Metropoli-30.
Praktyka architektoniczna w Londynie Publikujemy relację Marka Grodzickiego, studenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, z praktyki w londyńskim oddziale pracowni Gensler oraz wywiad, jaki przeprowadził z jednym z dyrektorów biura – Łukaszem Płatkowskim.
Architektura Chin. Studio Neri&Hu z wizytą w Polsce We październiku 2017 roku chińscy architekci z pracowni Neri-&-Hu odwiedzą Polskę. W ramach wykładu podczas targów Warsaw Home opowiedzą o swojej interdyscyplinarnej praktyce projektowej.
100 największych biur architektonicznych na świecie. Ile zarabiają architekci w największych pracowniach architektonicznych? Brytyjski magazyn "Building Design" co rok ogłasza ranking 100 największych pacowni architektonicznych. Ile zarabiają architekci w  największych biurach architektonicznych na świecie? Gdzie znajdują się siedziby firm odgrywających najważniejszą rolę we współczesnej architekturze?