Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Tony Fretton
Tony Fretton
Tony Fretton
Architects Ltd.
Highate Studios, 53-79 Highgate Road
London NW5 1TL
tel. 44 (0) 20 72842000
fax 44 (0) 20 3227 1055
e-mail: STUDIO@tonyeretton.com
www.tonyfretton.com

Tony Fretton zwrócił na siebie uwagę w 1992 roku projektem budynku londyńskiej galerii Lisson. Swoją oszczędną, neomodernistyczną formą ten niewielki obiekt odróżniał się na tle sentymentalnego pastiszu tradycyjnej angielskiej architektury, który dominował wtedy w Londynie. Od tamtej pory znakiem rozpoznawczym Frettona są wysmakowane, oszczędne efekty przestrzenne i świetlne, a także eksponowanie urody materiału. W jego dorobku widać ogromny wpływ Miesa van der Rohe i innych europejskich modernistów. Jeśli dodać, że Fretton od 10 lat wykłada w Delft, a wiele jego ważnych budynków powstało na kontynencie, nie dziwi, że ma w rodzinnej Anglii etykietkę europejskiego architekta.

Tony Fretton

Tony Fretton

Współczesna architektura Hiszpanii – innowacje w odpowiedzi na kryzys Dla młodego pokolenia hiszpańskich architektów kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę miejsc do życia – mówią jurorzy tegorocznej edycji Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki w Madrycie. Prezentujemy realizacje nagrodzone w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.
Ambasada Brytyjska w Warszawie – nowa odsłona Prosta neoklasycystyczna forma zaprojektowana przez brytyjską pracownię Tony Fretton Architects.
Fuglsang Kunstmuseum Nowe Muzeum Sztuki autorstwa Tony Fretton Architects zostało otworzone w Lolland, Dania. Umieszczone wśród budynków gospodarskich i otoczone przez rolniczy majątek Fulsang, mieści obrazy i rysunki z 19 wieku.
Wszystkiemu winni terroryści Jest pozwolenie na budowę dla nowej ambasady brytyjskiej w Warszawie. Ambasada wg projektu Tony Fretton Architects powstanie jednak w zupełnie innym miejscu niż planowano.