Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

VIS A VIS
VIS A VIS
VIS A VIS
s.c.
ul. Mochonackiego 7/3
02-042 Warszawa
tel. 22 6222900
kom. 533 355 517
e-mail: visavis@visavis.com.pl
www.visavis.com.pl

Warszawską pracownię założyli w 1991 roku Anna Wojczyńska i Wojciech Wachowski, architekci wnętrz i projektanci form przemysłowych. Od 1996 roku prowadzą również w Warszawie galerię ZOOM, promującą światowe wzornictwo, a od 2006 roku też jej wersję internetową: www.zoomzoom.pl. Zajmują się głównie projektowaniem wnętrz i dizajnem. Stworzone przez Vis a Vis umywalki (produkowane przez firmę Logo) były publikowane na całym świecie i zdobyły wiele nagród. Jedną z bardziej uznanych jest Tam Tam, wyglądająca jak wielki afrykański bęben. To wysoka, stojąca bezpośrednio na podłodze forma z aluminium z misą ze szkła kryształowego w mocnym kontrastowym kolorze, dodatkowo podświetlana od spodu. W 2005 roku opracowali własną kolekcję lamp o nazwie Kombine, która miała premierę na tragach 100% Design w Londynie. Lampy z serii Light Couture to prosta ramka z pleksi z pasem rzepu dookoła, do którego można przyczepiać różne w kształcie, kolorze i materiale abażury, tworząc w ten sposób własne zindywidualizowane formy. Pracownia realizuje wnętrza mieszkalne dla klientów prywatnych, jak i biurowe dla firm, m.in. Prokom i CCC. Są autorami lobby w gdyńskich wieżowcach mieszkalnych Sea Towers (projekt budynku: Architekturbüro Andrzej Kapuścik, 2009). To chyba najoryginalniejsze apartamentowe hole wejściowe w Polsce, wypełnione nowoczesnymi meblami i lampami.

Anna Wojczyńska

Anna Wojczyńska

Wojeciech Wachowski

Wojeciech Wachowski

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej Uczelnia przygotowuje swoich studentów na to, co czeka ich w życiu i w pracy zawodowej. Dzięki małym grupom projektowym wykładowca jest w stanie w indywidualny sposób podejść do projektów swoich podopiecznych. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Opolskiej piszą Wioleta Rał i Karol Konieczny.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Blok Ilot Queyries / Bordeaux Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.
Powązki – archispacer po cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Stare Powązki to najstarszy, istniejący do dziś cmentarz w Warszawie, a jednocześnie zatopione w zieleni plenerowe muzeum, dokumentujące ponad 200-letnią historię miasta. Wśród pochowanych tu wybitnych postaci jest też wielu architektów i budowniczych, by wymienić tylko Dominika Merliniego, Henryka Marconiego, Stanisława Kierbedzia czy Bohdana Pniewskiego. Na cmentarzu Powązkowskim spoczęli też m.in. Romuald Gutt, Zbigniew Karpiński, Jerzy Hryniewiecki i Arseniusz Romanowicz, a ostatnio – Krzysztof Domaradzki.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Nowy budynek ASP we Wrocławiu: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki dwuetapowego konkursu na koncepcję nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zwyciężyła pracownia Projekt Praga z Warszawy. Na drugim miejscu KXM i Lahdelma & Mahlamäki, a na trzecim WXCA.
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej Studenci architektury mogą projektować obiekty użyteczności publicznej ze studentami kierunku budownictwo, inżynieria środowiska czy gospodarka przestrzenna. Uczy to nie tylko pracy w zespole, lecz również daje przedsmak tego, jak może wyglądać współpraca z branżystami nad projektem w przyszłej pracy – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Łódzkiej piszą Aleksandra Ołowska i Paulina Suchenek. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentyjemy Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Współczesna agora jako pole architektonicznej debaty: Athenaeum, Rio de Janeiro Athenaeum, jako idea współczesnej agory, pragnie zwrócić uwagę na szczególną właściwość antycznego pierwowzoru - przestrzeni ogniskującej życie społeczne. Miejsce to ma stać się polem architektonicznej debaty na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ma gromadzić wiedzę, udostępniać ją, zbierać doświadczenia, wskazywać problemy i szukać rozwiązań
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Największe miasta świata: ranking 2021 Największe miasta świata położone są głównie w Azji. W czołówce od lat plasują się metropolie Indii i Chin, zmianie ulega jednak kolejność poszczególnych ośrodków na liście. Prezentujemy najnowsze zestawienie największych miast świata – ranking 2021.