Architektura Muratorarchitektura25Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?

Nowoczesne systemy oświetleniowe firmy ES-SYSTEM wyposażone w technologię CIRCADIAN doskonale imitują spektrum światła słonecznego i wspierają okołodobowy rytm człowieka. Intuicyjny system sterowania tymi oprawami pozwala dobrać odpowiednie sceny świetlne do preferencji i aktualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu bez względu na porę dnia czy nocy można stworzyć atmosferę energetycznego poranka lub wyciszającego wieczoru.

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?
Oprawy OPPOSITE CIRCADIAN

Human Centric Lighting – najważniejszy jest człowiek

Human Centric Lighting to koncepcja oświetlenia, która w centrum projektowania stawia człowieka i jego potrzeby. W tym podejściu projektanci nie skupiają się wyłącznie na zapewnieniu równomierności oświetlenia i minimalizacji efektu olśnienia, ale badają, jak użytkownik korzysta z danej przestrzeni, aby odpowiednio dostosować natężenie, skład widma światła oraz czas ekspozycji. Takie podejście pozwala zaprojektować oświetlenie, które w realny sposób wspomaga użytkowników w codziennych aktywnościach.

CIRCADIAN – światło słoneczne zamknięte w oprawie

Firma ES-SYSTEM wprowadziła do swojej oferty technologię CIRCADIAN, jeden z najbardziej zaawansowanych systemów sterowania, który idealnie naśladuje spektrum światła słonecznego. Naukowcy są zgodni, że współczesne problemy z nieregularnym snem, apatią, a nawet depresją, które spotykają coraz większą liczbę osób spowodowane są rozregulowanym naturalnym rytmem dobowym. To z kolei jest konsekwencją braku dostępu do światła dziennego, spędzania wielu godzin w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do światła naturalnego i długotrwałej ekspozycji na sztuczne oświetlenie z opraw i monitorów. Tradycyjne oświetlenie świetlówkowe, a nawet LED-owe nie potrafi skutecznie zastąpić światła słonecznego. Dopiero zaawansowana technologia CIRCADIAN wykorzystująca najnowszej generacji moduły LED SunLike oraz specjalistyczne niebieskie LED-y o określonej długości fal potrafi wpływać na proces uwalniania melatoniny, aktywizując organizm człowieka, pobudzając jego czujność, kreatywność i efektywność. Przestaje on odczuwać negatywne konsekwencje braku dostępu do światła naturalnego, mniej się męczy i nie czuje znużenia.

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?
Technologia CIRCADIAN

Nagradzane rozwiązania

Diody SunLike to nowoczesne rozwiązanie firmy Seoul Semiconductor, które doskonale odwzorowuje widmo światła słonecznego. Dodatkowo najwyższej jakości purpurowe LED-y charakteryzują się wyjątkowym stopniem odwzorowania barw. Badania przeprowadzone przez stowarzyszenie Society of Light and Lighting potwierdzają pozytywny wpływ diod SunLike na organizm człowieka. W opublikowanym w marcu 2019 roku raporcie podkreślono, że u osób korzystających z opraw z diodami SunLike zaobserwowano: lepszy komfort widzenia, zmniejszoną senność, wyższą czujność, lepszy nastrój rano i wieczorem oraz głębszy sen. Zostały one również wyróżnione nagrodą German Innovation Award 2019 za innowacyjność w kategorii „Rozwiązania oświetleniowe”.

ES-SYSTEM wprowadził technologię CIRCADIAN do całej gamy opraw, które mogą znaleźć zastosowanie w biurach, szkołach, salach konferencyjnych i wykładowych, a także w szpitalach, domach spokojnej starości oraz mieszkaniach. Jedna z opraw – OPPOSITE CIRCADIAN – została wyróżniona tytułem Top Produkt 2018 Active Office Award. Jest to nagroda przyznawana wyróżniającym się rozwiązaniom promującym ruch i zdrowie w miejscach pracy.

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?
Porównanie spektrum światła standardowych diod LED z diodami SunLike

Intuicyjne sterowanie

CIRCADIAN jest zaawansowaną technologicznie i skomplikowaną koncepcją oświetlenia. Jednak mając na uwadze człowieka i jego wygodę ES-SYSTEM stworzył dedykowany, funkcjonalny i intuicyjny system sterowania. Zaprogramowane predefiniowane tryby pozwalają za pomocą jednego przycisku dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Dodatkowo posiada on automatyczny tryb pracy i możliwość stworzenia dedykowanej sceny oświetleniowej pod konkretną inwestycję. System sterowania dostępny jest w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Wersja przewodowa sterowana jest za pomocą panelu przeznaczonego do obiektów wymagających wysokiego standardu wykończenia. Posiada osiem przycisków samopowrotnych z ikonami opisowymi ułatwiającymi użytkowanie. W wersji bezprzewodowej dostępna jest intuicyjna aplikacja MODULAR UI, z której można korzystać na komputerach, tabletach, smartfonach oraz panelach operatorskich V-TOUCH.

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?
Naturalny rytm okołodobowy człowieka

Poznaj możliwości sterowania systemem CIRCADIAN

Tryb AUTO – innowacyjne połączenie systemów naśladujących światło naturalne z funkcją oświetlenia adaptacyjnego

Zmieniająca się pora dnia i warunki atmosferyczne ograniczające dostęp światła naturalnego mogą powodować pogorszenie samopoczucia oraz spadek energii i wyników pracy. Tryb AUTO automatycznie dostosowuje temperaturę barwową zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem. Wbudowane sensory zbierają informacje o natężeniu światła naturalnego oraz ilości osób przebywających w danym pomieszczeniu, a następnie dostosowują poziom natężenia poszczególnych opraw, zapewniając równomierne oświetlenie na całej powierzchni.

Tryb ACTIVE BOOST – zatrzymuje proces wydzielania melatoniny, przygotowując użytkownika do wzmożonej aktywności

Specjalna kombinacja diod SunLike i niebieskiej wiązki światła skutecznie blokuje proces wydzielania melatoniny. Człowiek przestaje był senny i zostaje przygotowany do aktywnego działania. Wzrasta jego efektywność i czujność. Tryb ten doskonale sprawdzi się podczas współpracy z osobami z różnych stref czasowych lub przy pracy zmianowej. Zapewnia wzrost koncentracji bez względu na porę dnia i dostęp do światła naturalnego.

Tryb FOCUS – optymalna atmosfera do pracy biurowej

Tryb FOCUS tworzy doskonałą atmosferę do wykonywania codziennych obowiązków biurowych. Zapewnia optymalne oświetlenie, które pozwala zachować energię i produktywność. Białe światło o odpowiednim natężeniu bez efektu olśnienia stanowi doskonałe tło do mierzenia się z wymagającymi zadaniami przez cały dzień.

Tryb RELAX – ciepłe światło sprzyjające relaksowi i wyciszeniu

Nieustanny pęd i niezliczone ilości zadań narażają ludzi na wzmożony stres. Bardzo trudno im się wtedy wyciszyć, zrelaksować i zregenerować. Tryb RELAX zmienia temperaturę oświetlenia na ciepłą, sprzyjającą odprężeniu. Nasz organizm szybciej wraca do równowagi, człowiek efektywniej wypoczywa i zbiera siły na kolejny, aktywny dzień. Tryb ten doskonale sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu.

Nowoczesne technologie z zakresu diod LED i systemów sterowania oraz najnowsza wiedza dotycząca okołodobowego rytmu oraz funkcjonowania ludzkiego organizmu pozwoliły stworzyć rozwiązanie, które w intuicyjny i nienachalny sposób wspiera człowieka w jego codziennych aktywnościach. Oprawy ES-SYSTEM w wersji CIRCADIAN to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo, zgodnie ze swoim naturalnym rytmem.

Światło słoneczne na żądanie. Czy to jest możliwe?